Trwa ładowanie...

Ukraina. Opublikowano mapę schronów w Kijowie

Wciąż gorąco jest na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Od kilku dni obserwowana jest eskalacja napięcia. Władze Kijowa zaktualizowały mapę schronów. Mieszkańcy mogą szukać w nich schronienia w przypadku, gdy dojdzie do katastrofy naturalnej lub np. zmusi do tego sytuacja militarna.

KijówKijówŹródło: Google Maps
d4dmid2
d4dmid2

Według zagranicznych mediów komunikat władz Kijowa ma związek z nagromadzeniem się rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą.

Ukraina. Mapa schronów w Kijowie

Mapa, którą opublikował kijowski magistrat, ma format online. Zaznaczono na niej schrony, które obejmują podziemną przestrzeń metra, piwnice budynków mieszkalnych, a także podziemne parkingi oraz inne przestrzenie, które znajdują się pod ziemią. Jak przekazano w komunikacie, mogą one być wykorzystane to schronienia.

Zaznaczone obiekty na mapie zostały podzielone na kategorie. Po kliknięciu danej ikonki internauta otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące schronienia. Mowa o rodzaju schronu, jego adresie oraz numerze telefonicznym do miejsca, w którym znajdują się do niego klucze.

Oprócz tego podano informacje o właścicielu czy też zarządcy. Ci natomiast w ramach potrzeby mają zagwarantować wolny dostęp do schronów.

d4dmid2

Kyiv Post przekazał w piątek, że w 2015 roku władze Kijowa informowały o tym, że w mieście jest około 3 tysięcy miejsc podziemnych, które w razie konieczności mogą służyć jako schrony.

W archiwalnej informacji podano także, że w Kijowie, jest 150 syren alarmowych. Zlokalizowane są one we wszystkich dzielnicach miasta.

Zobacz też: Polska wydala dyplomatów Rosji. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać

Sytuacja na granicy ukraińskiej

W ostatnich tygodniach Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą i na Krymie dodatkowe wojska. Natomiast w Doniecku trwają przygotowania do możliwych działań zbrojnych.

d4dmid2

Ukraińskie media przekazały w czwartek, że tamtejsi separatyści zarządzili przygotowanie bunkrów, a także utworzenie miejsc szpitalnych. Co więcej, jeden z lokalnych portali przekazał, że z urzędów znikają archiwa, a budynki rządowe są zabezpieczane.

W piątek prezydent Francji - Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski oraz kanclerz Niemiec - Angela Merkel wezwali Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy. Głowy państw wyraziły także wspólnie zaniepokojenie działalnością rosyjskich wojsk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dmid2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4dmid2
Więcej tematów