Trwa ładowanie...

Rosjanie napierają na Ukrainę. Polska reaguje

Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie; Polska zamierza efektywnie wykorzystać okres przewodnictwa w OBWE do podjęcia prób deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy – podkreśla polski MSZ. W ocenie szefa resortu Zbigniewa Raua obecna sytuacja zagraża pokojowi granic naszego sąsiada.
Share
Rosjanie napierają na Ukrainę. Polska reaguje; zdjęcie ilustracyjne
Rosjanie napierają na Ukrainę. Polska reaguje; zdjęcie ilustracyjneŹródło: YouTube
d4f5qip

Już w czwartek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, przedstawicielem Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonidem Krawczukiem oraz wicepremierem Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

MSZ wystosował z tej okazji komunikat, w którym zaznaczył, że wizyta była pilna i była związana z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy".

Rau zapewnił, że niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy. Sama wizyta miała jego zdaniem potwierdzić, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności.

d4f5qip

Czytaj:Rosja gromadzi wojsko przy granicy z Ukrainą. Reakcja Waszyngtonu

MSZ pytane o obecną sytuację na Ukrainie podkreśliło, że konfrontacyjna polityka Rosji przejawia się w punktach zapalnych, gdzie winą za eskalację łatwo obarczyć Ukrainę.

Inne kraje zaniepokojone

- Napięcie w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy rośnie systematycznie niemal od początku roku – podkreślił polski resort spraw zagranicznych.

d4f5qip

Aktywność wojsk Rosji przy ukraińskiej granicy nie pozostaje również bez reakcji Waszyngtonu. - Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone - stwierdziła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rosja zgromadziła na terenach przy granicy taką liczbę wojsk, która - zdaniem analityków wojskowych - wyklucza manewry, a wskazuje na chęć pokazu siły i wywołanie destabilizacji w regionie.

Sputnik V w Polsce? Dr Cessak ujawnia, co ze szczepionką z Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f5qip

Podziel się opinią

Share
d4f5qip
d4f5qip
Więcej tematów