Trwa ładowanie...

Ukraina odzyskuje Siewierodonieck. Część miasta odbita z rąk Rosjan

Ukraińskie wojsko od wielu dni broni Siewierodoniecka. To ostatnia ich baza w obwodzie ługańskim. Jak poinformował w piątek wieczorem szef lokalnych władz Serhij Hajdaj, część miasta ponownie znajduje się pod kontrolą Ukrainy.

Share
Ukraina odzyskuje Siewierodonieck. Część miasta odbita z rąk Rosjan Ukraina odzyskuje Siewierodonieck. Część miasta odbita z rąk Rosjan Źródło: Getty, fot: Carolyn Cole
d3ruglh

Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii 20 proc. zajętego przez nią terytorium miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

- Wiele razy już słyszałem, że Siewierodonieck całkowicie zajęła rosyjska armia. Chcę powiedzieć, że tak nie jest - przekazał.

d3ruglh

- Co więcej, podczas gdy wcześniej była trudna sytuacja, zajęte było ok. 70 proc., to teraz cofnęliśmy ich o 20 proc. - dodał w telewizji.

Bitwa o Siewierodonieck. Trwa wymiana ognia

W piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oznajmił, że główne wysiłki na kierunku donieckim przeciwnik skoncentrował w okolicach Siewierodoniecka.

Pod osłoną artylerii siły rosyjskie prowadziły działania szturmowe w dzielnicach mieszkalnych wschodniej części miasta. Przeciwnik "ma częściowy sukces, aktywne działania bojowe trwają" - zakomunikował sztab.

Był w Kijowie, kiedy wybuchła wojna. "To był potężny szok"

Z kolei w czwartek doradca kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz poinformował na swoim profilu na Facebooku, że rosyjscy dowódcy są w szoku. Wydawało im się, że zdobyli Siewierodonieck, a tymczasem wpadli w pułapkę.

d3ruglh

Według informacji przekazanych przez doradcę kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza, ukraińska armia urządziła zasadzkę na oddziały rosyjskiego okupanta w Siewierodoniecku. Żołnierze mieli najpierw udawać, że poddają miasto, po czym przeszli do ataku i uwięzili wewnątrz oddziały wroga.

"Siekają moskiewskich towarzyszy jak mięso" - stwierdził Arestowicz, który pisał wprost o kontrataku ukraińskiej armii.

Czytaj też:

d3ruglh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ruglh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ruglh
Więcej tematów