NATO podzielone. Jest przeciek ws. Ukrainy
Podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, Ukraina może być rozczarowana. Jak donosi "Financial Times", Stany Zjednoczone są przeciwne pomysłowi europejskich sojuszników, w tym Polski, by przedstawić wtedy Kijowowi "mapę drogową" prowadzącą do członkostwa w Pakcie.
06.04.2023 | aktual.: 07.04.2023 06:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"USA, Niemcy i Węgry opierają się wysiłkom państw takich jak Polska i kraje bałtyckie, aby zaoferować Ukrainie głębsze więzi z NATO i jasne deklaracje poparcia przyszłego członkostwa" — pisze "FT", powołując się na relacje czterech urzędników biorących udział w rozmowach.
Rozdźwięk wewnątrz Sojuszu w sprawie Ukrainy ukazał się na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli na początku tygodnia. W kolejnych miesiącach państwa członkowskie będą wypracowywać wspólne stanowisko, co do zbliżenia z Kijowem. Ma być ono zaprezentowane na lipcowym szczycie w Wilnie.
Zełenski chce konkretów
Według "Financial Timesa", Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że weźmie udział w wileńskim szczycie tylko wtedy, gdy przedstawione zostaną konkretne kroki w kierunku członkostwa w NATO. Chodzi o powojenne gwarancje bezpieczeństwa uzyskane od członków i deklaracje dotyczące głębszej współpracy z sojuszem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Mamy przed sobą kilka tygodni ciężkich negocjacji, aby spróbować zlikwidować te różnice i wypracować jakiś polityczny rezultat" — mówił "FT" jeden z zachodnich oficjeli.
Brytyjski dziennik podsumowuje, że "wszyscy członkowie sojuszu zgadzają się, że członkostwo Ukrainy nie jest doraźnym rozwiązaniem i nie może być poważnie dyskutowane, gdy trwa wojna".
Kiedy do NATO?
W 2008 r. NATO ogłosiło, że Ukraina w przyszłości wejdzie do NATO. Jednak od tego czasu sprawa utknęła w martwym punkcie. Kiedy USA wzywały NATO do ustalenia konkretnego harmonogramu akcesji, to Francja i Niemcy odrzuciły ten pomysł z obawy, że taki ruch może sprowokować Kreml. Ukraina złożyła formalny wniosek o członkostwo w NATO w 2022 r., już po inwazji Rosji.
Źródło: Financial Times/Business Insider