PolitykaUE zniesienie cła dla Sri Lanki

UE zniesienie cła dla Sri Lanki

W środę Komisja Europejska zaproponowała, że zniesienie znaczną części obowiązujących ceł importowych na produkty ze Sri Lanki, jeśli państwo to zobliguje się do wdrożenia 27 konwencji międzynarodowych dotyczących m.in. praw człowieka.

UE zniesienie cła dla Sri Lanki
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Jednostronne preferencje handlowe miałyby polegać na pełnym zniesieniu ceł na 66 proc. produktów objętych obecnie taryfami. Wśród nich są wyroby włókiennicze i produkty z branży rybołówstwa. W zamian za zniesienie ceł, KE oczekuje, by Sri Lanka ratyfikowała konwencje międzynarodowe dotyczące praw człowieka, warunków pracy, ochrony środowiska i dobrych rządów.

Zaproponowane rozwiązanie, w unijnym żargonie zwane GSP Plus, ma na celu zmotywowanie państw rozwijających się do podjęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju dzięki zwiększaniu wymiany handlowej z UE.

Jednocześnie rozwiązanie Komisji nie jest równoznaczne z automatyzmem w procesie zniesienia ceł. Państwa członkowskie i Parlament Europejski mają cztery miesiące na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń.

- Preferencje wynikające z GSP Plus mogą znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarczego Sri Lanki poprzez zwiększenie wywozu na rynek UE. Są one jednak również wyrazem tego, w jaki sposób chcemy wspierać Sri Lankę we wdrażaniu reform w zakresie praw człowieka, praworządności i dobrych rządów - informuje komunikat unijny i cytowana w nim Cecilia Malmstroem komisarz ds. handlu.

Komisja Europejska zastrzegła również, że - podobnie jak w przypadku pozostałych krajów uczestniczących w GSP Plus - zniesienie należności celnych w kontekście Sri Lanki byłoby powiązane z wnikliwym monitorowaniem postępów tego kraju w obszarze zrównoważonego rozwoju, praw człowieka i dobrych rządów.

Sri Lanka w przeszłości korzystała już z GSP Plus. Jednak w 2010 r. Unia Europejska podjęła decyzję o wstrzymaniu preferencyjnego traktowania importu z tego państwa. Powodem był brak reakcji na łamanie praw człowieka przez ówczesny rząd. W 2015 r. nowe władze Sri Lanki podjęły się zmiany kursu na reformatorski. Jego celem ma być pojednanie narodowe, poszanowanie praw człowieka, zasad państwa prawa i dobrych rządów, a także zrównoważony rozwój gospodarczy. W lipcu 2016 r. rząd Sri Lanki złożył wniosek o GSP Plus, a ocena KE wykazała, że kraj spełnia kryteria kwalifikacji do GSP Plus.

Rząd Sri Lanki zaproponował poprawkę do konstytucji, w której ma zostać przywrócona niezależność najważniejszych instytucji - takich jak np. Krajowa Komisja ds. Praw Człowieka. Zostały także podjęte działania mające na celu m.in. zapewnienie należytego badania przypadków osób zaginionych, poprawę ochrony świadków i ofiar przestępstw, uwolnienie osób zatrzymanych na podstawie kontrowersyjnych przepisów antyterrorystycznych oraz zwalczanie pracy dzieci. Ponadto Sri Lanka zaangażowała się ponownie w prace ONZ - szczególnie w działania Rady Praw Człowieka, gdzie zobowiązała się do propagowania pojednania, odpowiedzialności i poszanowania praw człowieka. Ponadto Sri Lanka osiągnęła postępy w obszarach zdrowia, edukacji i równości płci.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)