UE reaguje na zagrożenia ze strony Rosji. Mołdawia celem misji
Unia Europejska wyśle misję cywilną do Mołdawii, aby pomóc w walce z rosnącymi zagrożeniami z rosyjskiej strony. Bruksela wkracza po tym, jak agencje wywiadowcze zaczęły ostrzegać przed działaniami tajnych agentów, którzy mają siać chaos w kraju.
26.04.2023 | aktual.: 19.10.2023 08:03
W wydanym oświadczeniu UE potwierdziło, że seria doniesień wskazuje na działania Kremla skierowane na destabilizację sytuacji w Mołdawii. Unijny dyplomata, Josep Borrell, ogłosił, że misja w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony zwiększy "wsparcie dla Mołdawii w celu ochrony jej bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i suwerenności" przeciwko Rosji.
Rosyjskie plany rozchwiania Mołdawii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w lutym, że ukraińskie służby bezpieczeństwa przechwyciły rosyjskie plany obalenia demokracji i przejęcia kontroli nad Mołdawią. Prezydent Mołdawii Maia Sandu wskazała później, że plany obejmowały sabotaż i brutalne działania personelu wojskowego przebranego za cywilów.
Vlad Lupan, były ambasador Kiszyniowa przy ONZ i profesor Uniwersytetu Nowojorskiego powiedział, że decyzja o wysłaniu misji do Mołdawii została podjęta po tym, jak stało się jasne, że Mołdawii będzie bardzo trudno walczyć z rosyjskimi wpływami.
Jak przekazało Politico, misja skupi się na zarządzaniu kryzysowym i aspektach zagrożeń hybrydowych oraz pomoże zwalczać manipulację informacjami zagranicznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiszyniów czuje się zagrożony ze strony Rosji m.in. w związku z obecnością rosyjskich oddziałów w separatystycznym Naddniestrzu. W czerwcu przywódcy UE ogłosili, że zarówno Mołdawia, jak i Ukraina zostały krajami kandydującymi do UE.