Odparli 43 ataki. Armia Putina uderza w trzech kierunkach [RELACJA NA ŻYWO]
Środa to 427. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak poinformował ukraiński resort obrony z najnowszych szacunków wynika, że Kreml ma obecnie w Ukrainie 368 tys. ludzi i ponad 5,9 tys. sztuk ciężkiej broni. Ukraińska armia jednak dzielnie się broni. Tylko dzisiaj udało jej się odeprzeć 43 ataki w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. To najgorętsze miejsca na froncie, gdzie Rosja wciąż próbuje prowadzić działania ofensywne - przekazał ukraiński sztab generalny. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- "Odbyłem długą i znaczącą rozmowę telefoniczną z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Wierzę, że ta rozmowa, jak również powołanie ambasadora Ukrainy w Chinach, da potężny impuls do rozwoju naszych stosunków dwustronnych" - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- - Chiny cały czas kalkulują, balansują i lawirują pomiędzy Kijowem a Moskwą. Kolejne tygodnie pokażą, czy faktycznie chcą odegrać ważną rolę mediatora w tym konflikcie - mówi w rozmowie z WP Radosław Pyffel, ekspert Instytutu Sobieskiego, oceniając rozmowę prezydentów Chin i Ukrainy.
- Ogień zniszczył znaczną część budynku rosyjskiego centrum kulturalnego w stolicy Cypru. Reżimowe media z Rosji oskarżają o atak "zachodnie ambasady na Cyprze" i twierdzą, że do centrum w Nikozji wrzucony został koktajl Mołotowa. Cypryjskie władze tego nie potwierdzają.
- Gen. Waldemar Skrzypczak studzi proukraiński optymizm na froncie. Jak podkreśla w rozmowie z WP, Kijów wciąż nie jest przygotowany do oczekiwanej kontrofensywy. Były dowódca Wojsk Lądowych dostrzega szansę na skuteczne uderzenie tylko w jednym rejonie. I mówi, kiedy "powinna zakończyć się wojna" oraz kto ją wygra.
- Ambasador Izraela odniósł się do informacji dotyczących rozpoczęcia testów cywilnego systemu ostrzegania przed nadlatującymi rakietami w Kijowie. Współpraca między państwami utrzymywana jest w tajemnicy, ale obie strony pracują nad przyspieszeniem procesu. Testy rozpoczną się w maju.
Rząd Niemiec z zadowoleniem przyjmuje rozmowę telefoniczną chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Fakt, że między Ukrainą a Chinami trwa obecnie dialog na najwyższym szczeblu, jest dobrym sygnałem" - powiedział rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.
Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za położenie kresu naruszającej prawo międzynarodowe rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu.
Występująca obok naczelnego dowódcy sił NATO asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Celeste Wallander była pytana m.in. o ewentualne dostawy zachodnich myśliwców dla Ukrainy. Urzędniczka stwierdziła, że choć samoloty te "są na liście" potrzebnego sprzętu, to zajmują "około ósmą pozycję", jeśli chodzi o priorytet. Podkreśliła, że najważniejsze są obrona powietrzna, artyleria i zdolności pancerne.
Zarówno Wallander, jak i Cavoli ocenili, że choć rosyjskie siły konwencjonalne poniosły wielkie straty podczas wojny na Ukrainie, to Moskwa wciąż stanowi i pozostanie "ostrym" zagrożeniem. Cavoli zauważył, że większość rosyjskiej marynarki wojennej, sił strategicznych i lotnictwa nie zostało znacząco naruszone przez wojnę.
Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 proc. obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w środę w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli.
Cavoli mówił o dostawach broni Ukrainie podczas wysłuchania przed komisją Izby ds. sił zbrojnych. Zapewnił, że cały amerykański sprzęt trafi na Ukrainę przed planowaną kontrofensywą.
- Jestem bardzo pewny tego, że dostarczyliśmy sprzęt, którego potrzebują i że będziemy kontynuować te dostawy, by podtrzymać ich operacje - powiedział Cavoli.
Redakcja serwisu otrzymała kopie niejawnych rosyjskich dokumentów wojskowych, w których opisano procedury działania i sposoby powiadamiania w przypadku wykrycia wrogich bezzałogowców. Dowódcy z Rosji szczególnie podkreślają, że o takich przypadkach należy zawsze informować Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) - czytamy na łamach ukraińskiego serwisu.
Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - informuje ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych.
Rosjanie znów zablokowali korytarz zbożowy - poinformowały siły morskie Ukrainy. "W związku z tym cztery statki, w tym statek AKDENIZ-M, który został wyczarterowany przez Światowy Program Żywnościowy (WFP) ONZ w celu dostarczenia pszenicy do Etiopii, nie mogły opuścić portów w Czarnomorsku, Odessie i Piwdennym" - informuje armia. Jeden statek na także oczekiwać na tranzyt do portu w Odessie w rejonie portu Sulina w Rumunii.
Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni w środę podczas dwustronnej rzymskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy. W obradach uczestniczył ukraiński premier Denys Szmyhal. Obecni byli przedstawiciele 600 włoskich form, deklarujących gotowość udziału w odbudowie kraju.
W kilku obwodach Ukrainy znów ogłoszono alerty przeciwlotnicze. Świadkowie informują o odgłosach eksplozji w Chersoniu.
Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.
Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.
Polityka Węgier polegająca na samotnych próbach blokowania spotkań wysokiego szczebla Komisji NATO-Ukraina jest nie do utrzymania i jak widać było w zeszłym miesiącu nie będzie dłużej akceptowana - powiedział w środę ambasador USA w Budapeszcie David Pressman, cytowany przez portal Telex.
Jak stwierdził dyplomata, Stany Zjednoczone są zaniepokojone tym, że węgierscy urzędnicy wykorzystują NATO jako narzędzie do rozwiązania dwustronnych problemów. Rząd w Budapeszcie blokował spotkania Komisji od 2017 roku w związku z ukraińską ustawą oświatową, która - zdaniem władz węgierskich - ogranicza prawa około 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.
Europejska Agencja Obrony (EDA) i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisały porozumienie przewidujące silniejszą współpracę transatlantycką w zakresie obronności w określonych obszarach, w tym w zakresie wymiany informacji.
Sąd Wojskowy Okręgu Południowego podtrzymał decyzję sądu o aresztowaniu szefa służby pancernej płk Aleksandra Denisowa, który jest oskarżony o kradzież silników do czołgów T-90 - informuje rosyjski dziennik "Kommersant".
Według śledczych od listopada 2021 do kwietnia 2022 pułkownik ukradł siedem silników V-92S2 przeznaczonych do montażu na czołgach T-90. Śledczy oszacowali łączną kwotę szkód na 20,5 miliona rubli.
- Na pewno będzie wiosenna kontrofensywa - potwierdził w rozmowie z włoską telewizją Sky TG24 szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. - Nie powiem kiedy, bo nie chcę ułatwiać zadania Rosji, ale przygotowujemy nasze siły zbrojne - dodał. Ukraiński minister spraw zagranicznych wyjaśnił, że "jedynym celem” kontrofensywy „jest wyzwolenie terytorium Ukrainy, odebranie tego, co należy do nas, a nie zabranie czegoś, co do nas nie należy”.
- Chiny cały czas kalkulują, balansują i lawirują pomiędzy Kijowem a Moskwą. Kolejne tygodnie pokażą, czy faktycznie chcą odegrać ważną rolę mediatora w tym konflikcie - mówi w rozmowie z WP Radosław Pyffel, ekspert Instytutu Sobieskiego. W środę Xi Jinping telefonicznie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.
Powiązane tematy:
Biorąc pod uwagę wszystkie kraje UE, to na Polskę i Łotwę przeprowadzono w ubiegłym roku najwięcej cyberataków - poinformowała w środę łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv).
Od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę ataki cybernetyczne przeprowadzone zostały wobec 23 krajów członkowskich UE - wynika z danych Cert.lv, cytowanych przez agencję LETA.
22 proc. ataków było skierowanych przeciwko Polsce, 16 proc. - Łotwie, 8 proc. przeciwko Estonii i Litwie oraz 6 proc. - Czechom i Niemcom.
"W ciągu ostatniej doby siły obronne Ukrainy odparły 43 ataki rosyjskich najeźdźców na trzech kierunkach frontu wschodniego - Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. To tutaj Rosjanie koncentrują swoje główne siły ofensywne" - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w wieczornym komunikacie.
W środę w rejonie Chersonia Ukraińcy zestrzelili sześć rosyjskich dronów - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
W raporcie PE stwierdzono, że prokremlowskie poglądy szerzone się w regionie przy pomocy serbskich i węgierskich mediów. Serbię nazwano krajem "najbardziej narażonym na negatywne wpływy z zagranicy, szczególnie z Rosji i Chin".
Szczególnej krytyce poddano otworzenie w Belgradzie biura rosyjskiej telewizji Russia Today i uruchomienie jej serwisu online w języku serbskim. "W jawnej sprzeczności z sankcjami Unii Europejskiej Serbia - kandydat do członkostwa w UE - stała się bezpieczną przystanią dla niektórych rosyjskich firm próbujących obejść międzynarodowe restrykcje" - zaznaczono w raporcie PE.
Rosja wykorzystuje swoje wpływy w Serbii, by destabilizować Bałkany i mieszać się w sprawy wewnętrzne sąsiednich państw - wynika z przyjętego w środę raportu Parlamentu Europejskiego (PE).
PE podkreślił, że ingerencja Rosji w sprawy Bośni i Hercegowiny realizowana jest przy pomocy Republiki Serbskiej (jednostki administracyjnej kraju zamieszkanej w większości przez Serbów - PAP). W Czarnogórze Rosja wykorzystuje proserbskie sentymenty niektórych części społeczeństwa i Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a w Kosowie ingeruje w spory na północy kraju.
Bałkany Zachodnie określono w raporcie miejscem "strategicznej i geopolitycznej konkurencji" i podkreślono skłonność niektórych państw do destabilizacji. Wpływy Rosji nazwano częścią "szerszej strategii promowania w Europie autorytaryzmu".
"Nikt nie chce pokoju bardziej niż lud ukraiński. Jesteśmy na swojej ziemi i walczymy o naszą przyszłość, korzystając z niezbywalnego prawa do samoobrony. Pokój musi być sprawiedliwy i trwały, oparty na zasadach prawa międzynarodowego i poszanowaniu Statutu ONZ. Nie może być pokoju kosztem kompromisów terytorialnych. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w granicach z 1991 r." - napisał na swoim profilu w medich społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jurij Kowalczuk odegrał "decydującą rolę" w podjęciu przez prezydenta Rosji decyzji o inwazji na Ukrainę - ustalił rosyjski serwis Verstka, powołując się na źródła zbliżone do Kremla. Oligarcha, uchodzący za "osobistego bankiera Putina", jako jedyny miał stały dostęp do ucha dyktatora podczas pandemii koronawirusa.
Powiązane tematy:
Rosja przemyca do ważnych zachodnich mediów swoją narrację, nauczyła się prowadzić bardziej subtelną propagandę - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w środę przez portal NV.
Podolak powiedział, że takie publikacje jak niedawny artykuł "The Guardian", zgodnie z którym po kontrofensywie Ukraina będzie namawiana do rozejmu i zamrożenia działań bojowych, pojawiają się z powodu rosyjskiej propagandy - czytamy.
- Rosja umie już dzisiaj działać bardziej subtelnie niż (stosując) prymitywną propagandę. Wszyscy ci klasyczni rosyjscy propagandyści (...) nie mają żadnego związku z prawdziwymi próbami prowadzenia subtelnej propagandy w tych czy innych europejskich czy światowych mediach. Działają bardziej subtelnie - podkreślił doradca Zełenskiego.
Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę, że rząd zdecydował o wpisaniu na krajową listę sankcyjną pierwszej osoby. Jest nią patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Ustawa umożliwiająca tworzenie czeskiej listy osób i instytucji objętych sankcjami obowiązuje od stycznia br.
Decyzja Pragi oznacza dla patriarchy m.in. zakaz wjazdu do Czech, uniemożliwienie jakichkolwiek transakcji finansowych poprzez czeskie podmioty lub zamrożenie wszelkich aktywów w tym kraju. Czesi priorytetowo traktują system sankcji wynikający z decyzji UE, ale zgodnie z zapisami ustawy określanej mianem prawa Magnickiego, mogą rozszerzać decyzję Brukseli. Ustawa została przyjęta dla lepszego egzekwowania praw człowieka.
Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu; jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował w środę Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).
Przedstawiciel ośrodka analitycznego opublikował na Twitterze zdjęcia ukazujące zmiany na terenie rosyjskiej bazy w okresie od 11 lutego do 25 kwietnia. O rezultatach tych obserwacji, poczynionych w ostatnim czasie przez ekspertów AEI, powiadomiła w środę także brytyjska stacja Sky News.
Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, TASS, ria.ru, bbc.com, reuters.com, cnn.com, unian.ua
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski