Uczczono pamięć ofiar hitlerowskiej pacyfikacji Michniowa
W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie (woj. świętokrzyskie) oddano w niedzielę hołd ofiarom wojennej zagłady tej wioski. 58 lat temu Niemcy zamordowali mieszkańców 203 wsi za to, że sprzyjali ukrytym w lesie partyzantom.
15.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na zbiorowym grobie ofiar, u podnóża pomnikowej rzeźby Piety Michniowskiej, przedstawiającej matkę trzymającą w ramionach poległego syna-partyzanta, złożono kwiaty i zapalono znicze. Przy Drodze Pamięci - alei wiodącej przez symboliczną Golgotę, ustawiono kolejne krzyże, które mają być dla przyszłych pokoleń znakami cierpienia 817 spacyfikowanych wsi polskich.
Podczas mszy w intencji pomordowanych i poległych michniowian przypomniano, że 12 lipca 1943 r. uzbrojeni po zęby żołnierze niemieccy otoczyli o świcie wieś i zaciskając wokół niej podwójny pierścień okrążenia, przez dwa dni równali ją z ziemią, pozostawiając po sobie jedynie popiół i zgliszcza.
Męczeńską śmierć przez rozstrzelanie bądź spalenie żywcem poniosły wówczas m.in. 53 kobiety i 47 dzieci. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefanek Dąbrowa; miał 9 dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. (aso)