Trwa ładowanie...

Uczczono 67. rocznicę likwidacji getta w Otwocku

Marszem pamięci i modlitwy uczczono 67. rocznicę likwidacji getta w Otwocku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, duchowieństwo, przedstawiciele gminy żydowskiej i sami mieszkańcy Otwocka.

Share
Uczczono 67. rocznicę likwidacji getta w Otwocku
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d39zmjc

Odsłonięto pamiątkowy obelisk na miejscu otwockiej synagogi. Uczestnicy przeszli z zapalonymi zniczami z rampy kolejowej do Kamienia Pamięci otwockich Żydów. Odmówiono Kadisz i psalmy.

Jak podkreśla Zbigniew Nosowski z Komitetu Pamięci Żydów Otwockich, marsze organizowane są po to, by uczcić pamięć ponad połowy obywateli przedwojennego Otwocka. - Bez Żydów nie byłoby historii Otwocka - podkreślił Nosowski.

d39zmjc

Z otwockiej rampy kolejowej 19 sierpnia 1942 roku wywieziono do Treblinki około 10 tysięcy Żydów. Uczestniczący w uroczystościach Marek Orem był wtedy dzieckiem, cudem uniknął losu innych Żydów. Do obozu wywieziono jego matkę.

Niemcy utworzyli getto w Otwocku w roku 1940. Było drugim co do wielkości w dystrykcie warszawskim. Przez cztery tygodnie po likwidacji getta na terenie Otwocka miały miejsce masowe egzekucje pozostałych Żydów, podczas których życie straciło około 3 tysięcy osób.

d39zmjc

Podziel się opinią

Share
d39zmjc
d39zmjc
Więcej tematów