Trwa ładowanie...
d20l21g

Sąd Najwyższy. Radosław Fogiel: sądy nie są od uchwalania prawa

Sąd Najwyższy po posiedzeniu trzech izb wydał uchwałę określającą status sędziów powołanych przez nową KRS. Zalecono im powstrzymanie się od orzekania. - Nie możemy się cofać i kapitulować - powiedział o sporze między rządem a sędziami Radosław Fogiel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sądy nie są od uchwalania prawa - ocenił Radosław Fogiel w nawiązaniu do uchwały Sądu Najwyższego
Sądy nie są od uchwalania prawa - ocenił Radosław Fogiel w nawiązaniu do uchwały Sądu Najwyższego (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d20l21g

Uchwała Sądu Najwyższego to zdaniem wicerzecznika PiS przejaw "wtrącania się" w uchwalanie prawa. - Z całym szacunkiem dla akademików i profesorów, to większość parlamentarna uchwala prawo w imieniu wyborców. Sądy nie są od uchwalania prawa, tylko od stosowania prawa - powiedział Radosław Fogiel w "Sednie Sprawy" Radia Plus.

Sąd Najwyższy zalecił sędziom powołanym przez nową KRS powstrzymanie się od orzekania. Powodem ma być wybór skażony wadą prawną - przez instytucję która zdaniem TSUE nie jest niezależna politycznie.

Uchwała Sądu Najwyższego. Radosław Fogiel: sądy nie są od uchwalania prawa

d20l21g

Radosław Fogiel dopytywał, czym, jeśli nie orzekaniem, mieliby zajmować się wskazani sędziowie. - Prace administracyjne? Zdjęcia w togach? - ironizował. Wicerzecznik i poseł PiS przekonuje, że uchwała Sądu Najwyższego nie ma mocy prawnej, bo Trybunał Konstytucyjny zaczął badać sprawę, w której jest stroną. - To opinia grupy sędziów, którzy się spotkali - podkreślił.

Polityk zapewnia, że rząd chce takiej reformy, która pozwoli na likwidację wakatów i przyspieszenie postępowań. - Nie dziwię się, że środowisko, które samo o sobie decydowało, oponuje. (...) Ale wyobraźmy sobie, że posłowie zniosą wybory. To jest dokładnie taki sam poziom zachwiania równowagi - porównywał Fogiel.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński przybywa z wytycznymi dla marszałek Sejmu. Prezes PiS angażuje TK do blokady Sądu Najwyższego
Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

d20l21g

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d20l21g

d20l21g
d20l21g
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów