Trwa ładowanie...

Ubój rytualny mocno ograniczony w Polsce. Co to takiego?

Ubój rytualny jest ostatnio na ustach niemal całej Polski. A wszystko przez budzącą olbrzymie emocje nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Co to jest ubój rytualny?

Share
Ubój rytualny w Polsce
Ubój rytualny w PolsceŹródło: Pixabay
d4iz17f

Ubój rytualny w Piątce Kaczyńskiego. Co to jest ubój rytualny?

Ubój rytualny, w związku z tzw. Piątką dla zwierząt, będzie w Polsce mocno ograniczony. Wiele osób zastanawia się, czym jest ubój rytualny i na czym on polega?

Sejm przegłosował ustawę o ochronie praw zwierząt (Piątka dla zwierząt), która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, trzymania zwierząt w kojcach, a także ogranicza ubój rytualny w Polsce.

d4iz17f

Ubój rytualny mocno ograniczony. Piątka dla zwierząt

Zapisy znowelizowanej ustawy o ochronie praw zwierząt dotyczą m.in. kwestii uboju rytualnego. W przegłosowanej przez Sejm RP ustawie ubój rytualny został mocno ograniczony.

Według nowych przepisów ubój rytualny hodowcy będą mogli stosować tylko i wyłącznie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nie będzie natomiast możliwości eksportowania mięsa ze zwierząt zabitych podczas uboju rytualnego.

Uboju rytualnego będą mogły dokonywać jedynie podmioty, które będą miały specjalne upoważnienie. Do wykonywania uboju rytualnego będzie upoważniał minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Co to jest ubój rytualny?

Ubój rytualny polega na przecięciu przełyku zwierzęcia jednym cięciem za pomocą specjalnego noża. Następnie, po otwarciu naczyń krwionośnych, zwierzę wykrwawia się.

d4iz17f

Ubój rytualny w Polsce

Jak przypomina portal prawo.pl, od 1997 roku w Polsce przepisy zezwalały na ubój rytualny bez ogłuszenia zwierzęcia dla potrzeb związków religijnych. Zmieniono je w 2002 roku, pozwalając na ubój rytualny tylko z ogłuszeniem. Od 2013 roku w Polsce obowiązywał całkowity zakaz uboju rytualnego bez ogłuszania zwierząt. Zanim przystąpi się do uboju rytualnego, zwierzę należy ogłuszyć, by nie cierpiało.

Piątka Kaczyńskiego utknie w Senacie? Bogdan Zdrojewski o terminach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iz17f

Podziel się opinią

Share
d4iz17f
d4iz17f
Więcej tematów