Trwa ładowanie...

Tysiące Rosjan w kotle. Błagali o zgodę na wycofanie się

"W kotle łymańskim otoczonych jest 5 tys. rosyjskich wojskowych. Żołnierze wroga znajdujący się w Łymanie prosili swoje dowództwo o zgodę na wycofanie się, ale odmówiono im" - przekazał w sobotę rano Serhij Hajdaj, lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Żołnierze rosyjscy są otoczeni przez siły ukraińskie w kotle łymańskimWojna w Ukrainie. Żołnierze rosyjscy są otoczeni przez siły ukraińskie w kotle łymańskimŹródło: East News, fot: East News
d12wzvk
d12wzvk

W sobotę po godz. 12 szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach Łymanu w obwodzie donieckim. Rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest otoczone - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj.

Wcześniej o sytuacji Rosjan mówił też szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W jego ocenie siły przeciwnika będą próbowały wyrwać się z okrążenia lub poddadzą się. - Niemal wszystkie trasy odwrotu czy dostaw amunicji zostały odcięte - przekazał gubernator. Jak podkreślił, "żołnierze wroga znajdujący się w Łymanie prosili swoje dowództwo o zgodę na wycofanie się, ale odmówiono im".

d12wzvk

"Agresorom pozostała tylko jedna droga ucieczki"

Od kilku dni ukraińskie wojska "domykały" okrążenie rosyjskich oddziałów skoncentrowanych w okupowanym przez Rosjan od maja mieście Łyman w obwodzie donieckim. Po wyzwoleniu Łymanu ukraińskie jednostki będą mogły rozpocząć wyzwalanie okupowanych terytoriów obwodu ługańskiego - zapowiadał Hajdaj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert: Rosjanie cofają się wyłącznie przed siłą

Rosyjskie źródła przyznają, że agresorom pozostała tylko jedna droga ucieczki - w kierunku miejscowości Torske - ale jest ona blokowana przez ukraińską artylerię. Pojawiały się również informacje, że Rosja próbuje przerwać okrążenie, wysyłając w okolice Łymanu nowo zmobilizowanych poborowych - relacjonował Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

d12wzvk

We wcześniejszych raportach ISW powiadamiał, że rosyjskie władze polityczne i wojskowe oraz propaganda milczą na temat trudnej sytuacji wojsk rosyjskich w rejonie Łymanu, a także nie podejmują zdecydowanych działań ani na rzecz wzmocnienia swojego zgrupowania, ani jego odwrotu.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12wzvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d12wzvk
Więcej tematów