Tymczasowy rząd PiS. Podali kluczową datę
- Premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé najprawdopodobniej w końcowym terminie wynikającym z konstytucji, czyli 11 grudnia - ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polsat News.
- Pan premier expose przedstawi za dwa tygodnie - powiedział rzecznik rządu. Doprecyzował, że nastąpi to najprawdopodobniej 11 grudnia.
Müller wyraził nadzieję, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o ustawach, które rząd zamierza przedstawić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Chodzi m.in. o emerytury stażowe oraz kwestie dotyczące dodatkowych urlopów.
Pytany o protesty przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej, Müller przekazał, że nowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur ma się spotkać z manifestującymi w środę.
- Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej 4 grudnia będziemy proponować pakiet rozwiązań, który ma tę kwestię załatwić, łącznie z rozważaniem przywrócenia zgody na przejazdy - zapowiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymczasowy rząd Morawieckiego
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Prezydent Andrzej Duda powierzył mu misję tworzenia rządu, choć Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w Sejmie (194 mandaty).
Najprawdopodobniej rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania i zostanie rozwiązany po dwóch tygodniach. Misję tworzenia rządu w kolejnym kroku będzie powierzał Sejm, gdzie większość (248 mandatów) ma sojusz Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Ministrem aktywów państwowych została więc Marzena Małek, która była dyrektorką generalną w resorcie. Ministrem edukacji i nauki został Krzysztof Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji. Na czele resortów finansów stanie Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w Sejmie IX kadencji. Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej pokieruje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która już w latach 2019-2020 stała na jego czele.
Ministerstwo infrastruktury objął Alvin Gajadhur, który był Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, była pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej została minister klimatu i środowiska. Z kolei posłanka i była aktorka Dominika Chorosińska została minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka stanęła na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a polska szpadzistka Danuta Dmowska-Andrzejuk obejmie Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Resort sprawiedliwości obejmie były wiceminister Marcin Warchoł, a resort zdrowia - była Główna Inspektor Farmaceutyczna Ewa Krajewska.
Oprócz tego szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została Izabela Antos, która od 2018 roku pracowała KPRM. Dotychczasowy wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zostanie natomiast ministrem-członkiem Rady Ministrów.
Czytaj więcej: