Tym politykom ufają Polacy. Kukiz traci coraz więcej zwolenników
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Ewa Kopacz to politycy, którym ufa najwięcej Polaków - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Na trzecim miejscu nadal jest Paweł Kukiz, ale traci on coraz więcej zwolenników.
Liderem sierpniowego rankingu zaufania do polityków jest prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego wyraża 56 proc. ankietowanych. Głowie państwa nie ufa zaś co szósty respondent (16 proc.). W stosunku do sondażu z lipca nie zmieniła się liczba osób deklarujących zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy. Minimalnie ubyło jednak tych, którzy mu nie ufają (spadek o 3 punkty procentowe).
Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem przedstawicieli sceny politycznej zajmuje premier Ewa Kopacz. Ufa jej 46 proc. dorosłych Polaków (od lipca wzrost o 1 punkt procentowy), a około jednej trzeciej wyraża wobec niej nieufność (34 proc. i wzrost o 1 punkt). Po obserwowanej w lipcu poprawie ocen, obecne notowania szefowej rządu utrzymały się na dotychczasowym poziomie.
Na trzeciej pozycji sierpniowego rankingu lokuje się Paweł Kukiz. Według uzyskanych deklaracji ufa mu 42 proc. badanych, o 6 punktów procentowych mniej niż w lipcu. Rośnie też liczba jego przeciwników: w ciągu tygodni dzielących kolejne pomiary ich odsetek zwiększył się o 3 punkty i obecnie nieufność do niego deklaruje 27 proc. badanych. Od maja notowania Pawła Kukiza sukcesywnie spadają. Od osiągniętego w pierwszej turze wyborów prezydenckich sukcesu, po którym okazał się także politykiem, któremu Polacy ufają najczęściej, zaufanie do Pawła Kukiza zmalało o 16 punktów procentowych, a odsetek osób wyrażających nieufność wzrósł o 15 punktów.
Tak jak w ubiegłym miesiącu, do ścisłej czołówki rankingu zaufania zaliczają się wiceprzewodnicząca PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło (37 proc. deklaracji zaufania i 23 proc. nieufności) oraz - z minimalnie słabszym wynikiem - szef MSZ Grzegorz Schetyna (36 proc. deklaracji zaufania i 24 proc. nieufności). Ostatnie tygodnie niewiele zmieniły w notowaniach tych polityków. Nieco lepsze niż w lipcu okazały się oceny Grzegorza Schetyny (wzrost zaufania o 3 punkty procentowe), z kolei Beata Szydło minimalnie straciła w opinii badanych (wzrost nieufności o 3 punkty).
Od lipca niewiele zmieniło się także na dalszych pozycjach rankingu zaufania do polityków. Kolejne miejsca na liście, z wyraźnie już jednak słabszym wynikiem, zajmują: prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa niespełna jedna trzecia badanych (30 proc.), a następnie marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz wicepremier i szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński (po 28 proc. deklaracji zaufania), który w stosunku do lipca nieco zyskał na zaufaniu społecznym (wzrost o 4 punkty procentowe).
Warto zauważyć, że mimo zbliżonej liczby deklaracji zaufania społeczny odbiór tych polityków jest jednak zupełnie różny. W stosunku do Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry dominującym nastawieniem pozostaje nieufność - znacznie więcej osób im nie ufa, niż ma do nich zaufanie. Stosunkowo w największym stopniu dotyczy to Jarosława Kaczyńskiego. Nieufność do prezesa PiS wyraża prawie co drugi badany (49 proc.). W przypadku Zbigniewa Ziobry odsetek takich deklaracji wynosi 41 proc. (wobec 28 proc. ocen pozytywnych).
Przy takim samym poziomie zaufania dużo rzadziej z negatywnym nastawieniem badanych spotyka się Janusz Piechociński, w ocenach którego nieco przeważają noty pozytywne. Wicepremierowi i szefowi koalicyjnego PSL nie ufa co piąty ankietowany (21 proc.). Zdecydowanie najmniej kontrowersyjną postacią w tym gronie jest marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nieufność w stosunku do niej wyraża jedynie 12 proc. badanych.
Na czele rankingu nieufności znalazł się w sierpniu szef partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke - nie ufa mu 64 proc. Polaków. Za nim uplasowali się kolejno: przewodniczący TR Janusz Palikot, któremu nie ufa 62 proc. badanych oraz - wspomniany już wcześniej - prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 49 proc. respondentów.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2015 roku na liczącej 1040 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.