Trwa ładowanie...

Twarde wytyczne Watykanu ws. księży z dziećmi

- Księża, którzy mają dzieci, powinni opuścić stan kapłański dla ich dobra - zaapelował prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa kard. Beniamino Stella. Hierarcha ujawnił, że opracowano wytyczne w tej sprawie.
Share
Kard. Beniamino Stella i papież Franciszek
Kard. Beniamino Stella i papież FranciszekŹródło: PAP, Fot: EPA/FABIO FRUSTACI
d2okrk8

O konieczności odejścia z kapłaństwa duchownych mających dzieci kard. Stella zakomunikował w wywiadzie dla watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano".

- Tego typu sytuacja jest uważana za nieodwracalną i wymaga od kapłana odejścia ze stanu duchownego, nawet jeśli on sam uważa się za zdolnego do pełnienia posługi - podkreślił prefekt. Dodał, że decyzje w takich przypadkach powinny być podejmowane szybko, aby były ksiądz mógł pomóc matce w wychowaniu dziecka.

Kard. Stella wyjaśnił również, że Kongregacja do spraw Duchowieństwa już kilka lat temu opracowała specjalną notę w tej sprawie. Choć zapisy dokumentu były już stosowane, to - ze względu na roboczy charakter noty - nie została ona wcześniej opublikowana. Teraz wytyczne są przekazywane konferencjom episkopatów w poszczególnych krajach.

d2okrk8

"Temat tabu"

Watykański duchowny przyznał też, że kwestia dzieci księży długo pozostawała tematem tabu. To - jak zauważył kardynał - często powodowało, że dzieci nie znały ojca albo prawnie nie był on uznany.

Kard. Beniamino Stella krytycznie ocenił także władze kurii i zakonów, które godziły się na kontynuację posługi, jeśli duchowny zabezpieczył finansowo potomstwo.

d2okrk8

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Przepraszam pana Giertycha, ale to było marne”. Zaskakująca wypowiedź Czarzastego

d2okrk8

Podziel się opinią

Share
d2okrk8
d2okrk8
Więcej tematów