TVN24 straci koncesję? Szef KRRiT tłumaczył się w Senacie
Sprawa TVN24 pojawiła się w Senacie. Szef KRRiT Witold Kołodziejski był pytany przez parlamentarzystów o koncesję dla stacji. Senatorowie chcieli też wiedzieć, czy były wywierane naciski na Radę w tej sprawie. Pod koniec posiedzenia odbyły się także głosowania nad sprawozdaniami KRRiT i Rady Mediów Narodowych za 2020 rok.
23.07.2021 12:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W piątek w Senacie przedstawiono sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji a także informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 roku.
Debata w tych sprawach odbyła się w cieniu dyskusji nad procedowaniem tzw. lex TVN, a także trwającego sporu o przedłużenie koncesji dla TVN24.
Pytania o TVN24 w Senacie. Pojawiła się kwestia "nacisków politycznych"
Senator Krzysztof Kwiatkowski pytał szefa KRRiT o koncesję dla TVN24. W tej sprawie odbyły się w czwartek dwa głosowania, jednak nie ma do tej pory rozstrzygnięć.
Witold Kołodziejski również nie chciał zdradzić szczegółów, doprecyzował jedynie, że jedno głosowanie dotyczyło uchwały o wydaniu koncesji, a drugie o jej odmowie. - Nie komentuję toczącego się postępowania, nie będę mówił, jakie są argumenty za i przeciw, rozstrzyga to KRRiT - powiedział szef Rady.
Z kolei Adam Szejnfeld dopytywał, czy na KRRiT są wywierane naciski polityczne. Witold Kołodziejski zaprzeczył. - Niektóre działania można byłoby uznać za próbę - ocenił przewodniczący KRRiT. I dodał, że szerokim echem odbiła się jego korespondencja z chargé d’affaires Bix Aliu. O tym, że dyplomata wnioskował o spotkanie z Kołodziejskim, informowała Wirtualna Polska.
Michał Kamiński chciał się dowiedzieć, czy kiedykolwiek szef KRRiT rozmawiał z premierem lub wicepremierem o koncesji dla TVN24. Kołodziejski po raz kolejny zaprzeczył. Podkreślił jedynie, że "główną przyczyną opóźnień", jeśli chodzi o koncesję, jest sytuacja własnościowa TVN i fuzja Warner Media z Discovery.
W czwartek wczesnym popołudniem budynek KRRiT odwiedził poseł PiS Marek Suski, który odpowiada za "Lex TVN". - Rozmawialiśmy chwilę na temat propozycji KRRiT do tzw. ustawy medialnej. Rada ma uwagi i propozycje dotyczące okresów przejściowych, rozmawiałem o tym z panią Elżbietą Więcławska-Sauk - ujawnił w programie "Newsroom" WP polityk. Parlamentarzysta zapowiedział, że w najbliższy wtorek poprawki KRRiT do "Lex TVN" mają zostać uwzględnione na posiedzeniu sejmowej komisji kultury.
O to spotkanie pytała Barbara Zdrojewska, która chciała wiedzieć, czy została sporządzona z niego notatka. I dodała, że jeśli omawiano kwestię dotyczącą procesu legislacyjnego, to jego przebieg powinien być jawny.
Pojawiło się również pytanie, czy pojawiły się sygnały, że np. Rosja planuje przejąć TVN24. Warto przypomnieć, że niedawno wicerzecznik PiS Radosław Fogiel tłumaczył, że "ustawa nie zmieni rzeczywistości, tylko zapobiegnie wejściu na polski rynek takich firm jak Russia Today". - Nic nie słyszałem, żeby Rosja miała przejąć TVN24 - odparł Witold Kołodziejski.
Następnie głos zabrał Bogdan Zdrojewski. - Nie wierzę w uzasadnienie tak długiego procesu przyznania koncesji TVN24 - ocenił senator. Wyliczył, że stacja nie otrzymała żadnych wezwań ws. rzetelności, a w przeszłości zapłaciła jedną karę finansową, która opiewała na kilka tysięcy złotych i dotyczyła logo.
- Szukam prawdziwych przyczyn, co spędza sen z powiek ekipy rządzącej, by postponować koncesję dla tej stacji - dodał Zdrojewski, pytając, że może powodem jest "prawda niezgodna z narracją rządzących, czy sam fakt istnienia alternatywnego źródła informacji".
- TVN24 zniknie z anteny, bo kończy się koncesja. I taki manewr jest przygotowany i może źle zakończyć się dla Polski - to z kolei słowa wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.
Sprawozdanie KRRiT i Rady Mediów Narodowych. Głosowanie w Senacie
Po godz. 15.30 odbyło się senackie głosowanie nad przyjęciem sprawozdania z działalności KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych w 2020 roku.
Sprawozdanie KRRiT w uchwale Senatu zostało przyjęte. Za głosowało 51 senatorów, przeciw 22. Natomiast 3 parlamentarzystów się wstrzymało.
Informacja o RMN także zostało przyjęta. Głos za oddało 51 senatorów, przeciw 21. 1 osoba wstrzymała się od głosu.
"Lex TVN". Stacja straci koncesję?
Tymczasem trwa burza wokół projektu ustawy autorstwa PiS, która uniemożliwia inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadanie więcej niż 49 proc. udziałów w działających w Polsce spółkach medialnych. Pojawiły się głosy, że ustawa jest wymierzona bezpośrednio w TVN, która wciąż czeka na decyzję ws. przedłużenia koncesji.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Koncesja wygasa 26 września, czyli za 65 dni.