"Ważny dzień". Tusk spotkał się z von der Leyen

W Warszawie odbyło się spotkanie premiera z przewodniczącą Komisji Europejskiej i szefem belgijskiego rządu. Donald Tusk, Ursula von der Leyen i Alexander De Croo wygłosili wspólne oświadczenie.

"Ważny dzień". Tusk spotkał się z von der Leyen
"Ważny dzień". Tusk spotkał się z von der Leyen
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Leszek Szymański
oprac. KAR

- To jest ważny dzień dla nas wszystkich - powiedział na początku wystąpienia Donald Tusk. Premier przywitał przewodniczącą KE i szefa belgijskiego rządu. Poinformował, że podczas spotkania poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa energetycznego, wojny w Ukrainie oraz rolnictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Naprawdę odleciał". Poseł szydzi z Kaczyńskiego

Ursula von der Leyen: "UE odblokuje 137 mld euro dla Polski"

Głos zabrała też Ursula von der Leyen. - Mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. Funduszy Europejskich - powiedziała. Przekazała, że Bruksela uwolni 137 mld euro dla Polski.

Szefowa KE wskazała, że "zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratura europejskiego." - Jest to wspaniała wiadomość i dla Europy, i dla Polski - podkreśliła.

Von der Leyen mówiła też o sytuacji polskich rolników. - Bardzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, byśmy się mogli cieszyć zdrowym jedzeniem na naszych stołach. Stawiają czoła wielu wyzwaniom i martwią się o swoją przyszłość i jest to uzasadnione. Dlatego wsłuchujemy się i działamy. Europa już wspiera polskich rolników oferując 22 mld euro, poprzez wspólną politykę rolną - wskazała. Zaznaczyła, że dla rolników będzie dostępne kolejne 1,4 mld euro.

Premier Belgii: "Musimy wspierać Ukrainę"

Premier Belgii poinformował, że UE ustaliła "13. pakiet sankcji przeciwko Rosji". - Musimy nadal wspierać Ukrainę i pokazywać, że wsparcie będzie tak długo, jak będzie potrzebne - zadeklarował.

Alexander De Croo powiedział też, że nowy polski rząd to "nowy rozdział". - Mam nadzieję, że będziemy wspólnie silni - dodał.

Tusk: "Przywracamy dziejową sprawiedliwość"

Tusk zwrócił się do Polaków. - Trochę się wspólnie napracowaliśmy, wybierając 15 października rządy prawa - powiedział.

- Przywracamy dziejową sprawiedliwość. (...) To jest też ważny sygnał, że "warto być przyzwoitym". I dodam też, że opłaca się być przyzwoitym - mówił premier.

Wskazał, że od pierwszych dni urzędowania jako premier, jego współpraca z szefową KE miała na celu m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce, "tak, żebyśmy poczuli się znowu wszyscy równoprawnymi uczestnikami tej wielkiej historii, jaką jest historia Europy ostatnich dziesięcioleci".

- Za to bardzo dziękuję, bardzo dziękuję też za zrozumienie wszystkich polskich obaw - dodał Tusk.

Tusk o rolnikach. "Zero polityki"

Premier mówił też o protestach rolników. Zaznaczył, że "pierwsze szybkie płatności, to będzie ok. 1,5 mld euro, które bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności".

- To pierwszy taki zastrzyk finansowy, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa - powiedział.

- Chcę, żebyście mieli świadomość. To jest zero polityki. (...) To jest setki osób, które krzyczą dzisiaj głośno w jednej sprawie: "chcemy konkurować na równych zasadach". - Nie możemy pomagając Ukrainie, jednocześnie poświęcić życiowych fundamentalnych interesów ludzi w Europie, a szczególnie w Polsce - powiedział Tusk.

Premier oświadczył, że jest "w stałym kontakcie z władzami w Kijowie". - Musimy znaleźć dobre rozwiązanie. (...) Będę i w Brukseli, i w Warszawie szukał wspólnych rozwiązań. To w interesie Europy i Ukrainy, że w tej przyjaźni wszyscy byli wygranymi. To warunek także zwycięstwa w okrutnej wojnie, którą wypowiedział Putin - podsumował.

Czytaj także:

Źródło: X

Wybrane dla Ciebie