Tusk prosi o cierpliwość ws. Prokuratora Krajowego
Premier Donald Tusk zaapelował o jeszcze kilka dni cierpliwości w sprawie nominacji nowego Prokuratora Krajowego. Pytany, czy będzie rozdzielenie funkcji ministra
sprawiedliwości od prokuratora generalnego powiedział, że kluczowe
projekty reform "z grubsza" pozostaną bez zmian.
01.03.2009 | aktual.: 01.03.2009 15:16
W expose wygłaszanym na początku rządów, premier Tusk mówił, że koalicja PO-PSL doprowadzi do rozdziału funkcji ministra i prokuratora generalnego.
Stanowisko szefa Prokuratury Krajowej jest nieobsadzone od 20 stycznia, kiedy to po samobójstwie Roberta Pazika w więzieniu - trzeciej osoby odpowiedzialnej za porwanie i śmierć Krzysztofa Olewnika - premier odwołał z tej funkcji Marka Staszaka.
Jednocześnie, Tusk zdymisjonował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, odpowiedzialnego za więziennictwo Mariana Cichosza i szefa Służby Więziennej gen. Jacka Pomiankiewicza.
Na miejsce Ćwiąkalskiego powołano Andrzeja Czumę, na pozostałych stanowiskach - na które powołuje premier na wniosek ministra - wciąż są wakaty.
Zgodnie z zasadami koalicji PO-PSL, wiceministrem sprawiedliwości miała być osoba wskazana przez PSL - jak Cichosz. Poparcie koalicjanta PO miał też prokurator Staszak.
Tusk pytany w niedzielę w Radiu Zet, kiedy będzie nowy Prokurator Krajowy, odparł, że o nominacji "rozmawia jeszcze" z ministrem Czumą. - Bardzo bym chciał żeby ministerstwo sprawiedliwości pracowało w skupieniu, w ciszy i bez takiego "rozgardiaszu medialnego" i dlatego bardzo uważnie, wspólnie z ministrem Czumą, analizujemy każdą kandydaturę. I proszę jeszcze o kilkudniową cierpliwość - dodał premier.
Według informacji PAP, do niedawna jedynym kandydatem na stanowisko Prokuratora Krajowego był Lucjan Nowakowski - w połowie lat 90. Prokurator Okręgowy w Warszawie (w czasach gdy w rządzie Jerzego Buzka ministrem sprawiedliwości była Hanna Suchocka)
. Ostatnio pracował w pionie śledczym centrali IPN. W zeszłym tygodniu otrzymał od Czumy nominację na prokuratora Prokuratury Krajowej i urzęduje już w gmachu ministerstwa.
W piątek "Dziennik" określił kandydaturę Nowakowskiego mianem "kontrowersyjnej" podając, że to Nowakowski umorzył w prokuraturze okręgowej śledztwo ws. inwigilacji prawicy przez działający w UOP zespół płk. Jana Lesiaka. Umorzenie to zostało później uchylone i Lesiak miał proces.
W lutym 2007 r. Sąd Okręgowy w Warszawie proces ten umorzył z powodu przedawnienia - uznał zarazem, że grupa Lesiaka podejmowała nielegalne działania służące dezintegracji ugrupowań m.in. Jarosława i Lecha Kaczyńskich, Jana Olszewskiego, Romualda Szeremietiewa i Jana Parysa.
- Jeżeli pan Nowakowski zostanie mianowany Prokuratorem Krajowym, to będzie wyjątkowo przygnębiająca wiadomość - taką wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego cytuje "Dziennik". "Wprost" twierdzi natomiast, że premier i Czuma mają ogromny kłopot z obsadą funkcji po Staszaku - tym bardziej, że również PSL chce mieć wpływ na obsadzenie tej funkcji. Według "Wprost", kandydatem Tuska na szefa Prokuratury Krajowej jest prof. Witold Kulesza, współtwórca IPN i pierwszy szef jego pionu śledczego, odwołany w październiku przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na wniosek szefa IPN Janusza Kurtyki.
- Nie wybieram się do Warszawy - powiedział prof. Kulesza, od lat zajmujący się problematyką ścigania i karania zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Pracuje on naukowo na Uniwersytecie Łódzkim.
Nowym wiceministrem sprawiedliwości ma być - z rekomendacji PSL - Tadeusz Nalewajk, z zawodu weterynarz i zootechnik, b. wicestarosta pułtuski, a ostatnio wiceszef MSWiA. Odszedł z resortu w styczniu 2008 r. Potem okazało się, że zwrócił się do sądu o autolustrację. W grudniu zeszłego roku, Sąd Okręgowy w Warszawie oczyścił go z podejrzeń agenturalności, co otworzyło przed nim możliwość powrotu do rządu.
W niedzielę Tusk był też pytany w Radiu Zet, czy przekonał ministra Czumę do rozdziału Prokuratury Generalnej od ministerstwa sprawiedliwości, co Czuma ostatnio odkładał uzasadniając rozbieżnymi opiniami ekspertów.
- Nie było takich zasadniczych wątpliwości - odparł na to premier. - Kluczowe projekty reform jakie Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe proponowało - zanim Andrzej Czuma został ministrem - one będą z grubsza wyglądały podobnie także za jego władzy w tym ministerstwie - powiedział Tusk.