Trwa ładowanie...

Tusk potępił atak chemiczny w Syrii. "Winni muszą zostać ukarani"

Donald Tusk potępił wtorkowy atak chemiczny w syryjskiej prowincji Idlib, w którym zginęły 72 osoby. Przewodniczący Rady Europejskiej obarczył odpowiedzialnością za okrucieństwa, do jakich dochodzi w Syrii, nie tylko syryjski reżim, lecz także wspierające go państwa, wśród których jest Rosja.

Tusk potępił atak chemiczny w Syrii. "Winni muszą zostać ukarani"Źródło: Reuters, fot: Darrin Zammit Lupi
d3pqcku
d3pqcku

Donald Tusk stwierdził, że największą odpowiedzialność za okrucieństwa w Syrii ponosi tamtejszy reżim i dodał, że winni muszą zostać ukarani. Według szefa Rady Europejskiej "moralną i polityczną odpowiedzialność" za te okrucieństwa ponoszą także ci, którzy wspierają rząd prezydenta Baszara el-Asada.

- Masowe zabijanie dzieci, kobiet i mężczyzn przy użyciu broni chemicznej przypomina nam o brutalności syryjskiego konfliktu i syryjskiego reżimu - powiedział. Tusk komentował sytuację w Syrii podczas wizyty w Atenach, gdzie spotkał się z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Pośrednio wskazał Rosję

Za głównych sojuszników reżimu w Syrii uważa się Rosję, Iran i Chiny.

Z najnowszego bilansu Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że 72 osoby zginęły, a 160 zostało rannych we wtorkowym ataku chemicznym na miejscowość Chan Szajchun w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Wśród ofiar śmiertelnych jest 20 dzieci.

d3pqcku

Syryjska opozycja i wiele państw zachodnich winą za atak obarczają reżim prezydenta Asada, który nie przyznał się do zastosowania broni chemicznej. Syryjskie Obserwatorium informowało, że ataku najprawdopodobniej dokonały syryjskie lub rosyjskie samoloty. Według amerykańskich źródeł rządowych użyto sarinu i "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec Asada.

Syryjskie wojsko zaprzecza

Syryjskie wojsko kategorycznie zaprzeczyło, jakoby użyło "substancji chemicznej lub toksycznej" w Chan Szajchun. Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło natomiast, że w Chan Szejchun syryjskie lotnictwo zbombardowało we wtorek arsenał bojowników, w którym wytwarzano amunicję napełnioną trującymi substancjami chemicznymi.

d3pqcku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqcku
Więcej tematów