ŚwiatTusk: początek rewitalizacji relacji polsko-rosyjskich

Tusk: początek rewitalizacji relacji polsko-rosyjskich

Premier Donald Tusk powiedział w Moskwie po rozmowie z szefem rządu Rosji Wiktorem Zubkowem, że nastąpił dobry początek rewitalizacji relacji polsko-rosyjskich, ale - jak podkreślił - nie ich finał.

Tusk: początek rewitalizacji relacji polsko-rosyjskich
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-moskwie-6038637427483777g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-moskwie-6038637427483777g )
Premier Donald Tusk w Moskwie

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/codzienne-zycie-w-moskwie-6038645843944577g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/codzienne-zycie-w-moskwie-6038645843944577g )
Codzienne życie w Moskwie

Jesteśmy gotowi do rozmów na każdy temat. Polska z poczuciem sukcesu przystępuje do rozmów z naszym rosyjskim partnerem. Jesteśmy optymistycznie nastawieni, ustaliliśmy, że polityka to sztuka rozwiązywania trudnych problemów - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Zubkowem.

Zubkow oświadczył z kolei, że nowy polski rząd zamierza wszechstronnie rozwijać stosunki polsko-rosyjskie. Wysoko cenimy takie podejście - oświadczył i dodał, że charakter stosunków obu krajów jest "pragmatyczny".

Obaj politycy rozmawiali przede wszystkim o Gazociągu Północnym, stosunkach UE-Rosja, wymianie handlowej, ułatwieniach dla przedsiębiorców, wizach i ruchu przygranicznym z obwodem kaliningradzkim.

Jesteśmy gotowi do rozmów na każdy temat. Uznaliśmy, że polityka to sztuka rozwiązywania trudnych problemów. Polska (...) po 18 latach budowy demokracji, wolności, rynku, z poczuciem sukcesu przystępuje dzisiaj do rozmów z bardzo dla nas ważnym partnerem, zarówno w relacjach UE-Rosja, jak i w relacjach bilateralnych. (...) Jesteśmy optymistycznie nastawieni- powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Zubkowem.

Polski premier dodał, że rozmowy odbywały się w atmosferze szacunku, zaufania, a obie strony podkreślały chęć robienia wspólnych dobrych interesów.

Rozmawialiśmy bardzo otwartym językiem, a przecież nie zawsze jest to łatwe. Rozmawialiśmy także po to, żeby sobie uczciwie powiedzieć, gdzie jest wspólny interes, a gdzie czasami pojawiają się rozbieżne interesy. Tak powinna wyglądać uczciwa rozmowa i bardzo szybko okaże się, że tych wspólnych interesów jest więcej - dodał Tusk.

Gazociąg Północny może polepszyć sytuację Polski

Premier Rosji Wiktor Zubkow oświadczył po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, że Gazociąg Północny to dobry projekt, który nie ma na celu zaszkodzenia czyimkolwiek interesom.

Zubkow podkreślił, że Gazociąg Północny jest projektem na skalę ogólnoeuropejską, nastawionym na zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego całego kontynentu. Zapewnił, że gazociąg nie wpłynie negatywnie na zobowiązania kontraktowe Rosji wobec m.in. Polski, a wręcz przeciwnie "może tylko polepszyć sytuację Polski".

Zadeklarował, że Rosja w ramach tego projektu jest gotowa przedyskutować wszystkie pytania strony polskiej i rozpatrzyć "konstruktywne propozycje dotyczące zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw nośników energii zarówno dla Polski, jak i przez jej terytorium". Zapewnił, że Gazociąg Północny został opracowany z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Tusk oświadczył, że stanowiska Polski i Rosji jeśli chodzi o Gazociąg Północny "nie są tożsame", co stwierdzono "z dużym spokojem i wzajemną życzliwością". Zadeklarował też, że obie strony będą dążyły do tego, aby polityka gazowa przynosiła korzyści zarówno Polsce, jak i Rosji.

Z dużą satysfakcją przyjąłem zapewnienie pana premiera Zubkowa, że istotnym elementem polityki gazowej Rosji jest obliczalność, przewidywalność, stabilność w relacjach z Polską, i że żadna z inwestycji nie będzie naruszała naszego poczucia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że na razie nie ma ustaleń w sprawie energetyki, ale - podkreślił - jest zadowolony z tego, że obie strony podzieliły się uwagami m.in. w kwestii Gazociągu Północnego.

Polski rząd przekonuje, że gazociąg Amber przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę to znacznie tańsza od Gazociągu Północnego możliwość przesyłania gazu z Rosji. Podczas konferencji ani razu nie pojawił wątek gazociągu Amber, podobnie jak tarczy antyrakietowej.

Umowa o wzajemnej ochronie informacji niejawnych

W obecności obu premierów została podpisana umowa o wzajemnej ochronie informacji niejawnych. Zubkow zaznaczył, że to pierwszy taki wspólny dokument podpisany na takim szczeblu w ostatnich trzech latach.

Rosyjski premier podkreślił, że trwa intensywny dialog polityczny ministerstw spraw zagranicznych obu krajów. Powiedział też, że w ubiegłym roku wartość wymiany towarowej między Polską a Rosją wyniosła 17 miliardów dolarów. To dobry poziom, ale są możliwości jego zwiększenia - podkreślił.

Obaj szefowie rządów rozmawiali o współpracy kulturalnej. Rosja chce wznowić festiwal piosenki rosyjskiej (niegdyś radzieckiej) w Zielonej Górze. Tusk zadeklarował, że liczy na szybkie spotkanie ministrów kultury obu krajów, a wspólne przedsięwzięcia polsko- rosyjskie, jak mówił, mogą przyjąć m.in. formę wystaw muzealnych czy czasowych galerii.

Zniesienie embarga na rozmowy UE - Rosja

Zubkow był pytany, czy rozmowy z Tuskiem dotyczyły też możliwości zniesienia przez Polskę embarga na rozmowy UE-Rosja i czy do przyjęcia przez Rosję są polskie warunki - m.in. związane z bezpieczeństwem energetycznym - stawiane w tej sprawie.

Rosyjski premier odparł, że razem z Tuskiem przedyskutowali kwestie dostaw gazu i ropy naftowej, rozmawiali też o tym, że usunięto wszelkie przeszkody na drodze dostaw produktów roślinnych i mięsa. Podczas spotkania w wąskim gronie rozmawiano o działalności Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej - Zubkow wyraził nadzieję na jej intensywną pracę.

Tusk podkreślał na konferencji, że "tylko nowoczesne i dumne narody, a do takich należą naród polski i rosyjski, mogą ze sobą rozmawiać poprzez swoich politycznych przywódców bez żadnych kompleksów". Podkreślił, że oba narody mogą dzisiaj mówić o sukcesie.

Tusk ocenił, że gospodarka to "wymarzona dziedzina do poważnej przyjaznej rozmowy dla poważnych ludzi, szczególnie wtedy, gdy obie strony traktują się z szacunkiem i chcą razem wygrać coś dla siebie".

Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że już pierwsze pół godziny naszej rozmowy pokazało, że bardzo szybko z panem premierem znaleźliśmy wspólny język w tej sprawie - dodał szef polskiego rządu.

Premier Tusk spotkał się z Polonią

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Moskwie spotkał się z Polonią. Możecie wszędzie mówić z dumą, że jesteście Polakami i że Polska ma dziś w świecie pozycję, o jakiej kilkadziesiąt lat temu mogliśmy tylko pomarzyć - mówił szef polskiego rządu.

Jesteście przedstawicielami narodu, który ma prawo być dumny, niezależnie od tego czy ktoś mieszka w Gdańsku, w Warszawie, w Moskwie czy we Władywostoku. To także wasza wiara, wasz wysiłek, wasze trwanie pozwoliło Polakom uzyskać status narodu dumnego, narodu uznawanego za awangardę wolności, postępu cywilizacyjnego, nowoczesności - zwrócił się do Polonii.

Jesteście świadectwem tego, że polskość to nie tylko nasze granice, nasza gospodarka, nasza historia, ale że polskość to ludzie, którzy wiedzą jak wielką wartość ma przynależność do naszego narodu - dodał Tusk. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i Kamieniu Sołowieckim

Premier Donald Tusk złożył kwiaty przy rosyjskim Grobie Nieznanego Żołnierza i Kamieniu Sołowieckim.

Kamień Sołowiecki upamiętnia ofiary stalinowskiego terroru; jest usytuowany tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa, spadkobierczyni KGB i NKWD. Przywieziono go z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, na których w połowie lat 20. ubiegłego stulecia powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

Rosyjski Grób Nieznanego Żołnierza został zbudowany o wiele później niż warszawski, ale sam pomysł został skopiowany od Polaków. Szczątki żołnierzy zostały tu złożone na początku grudnia 1966 roku, na pamiątkę bitwy pod Moskwą w 1941 roku.

Prochy żołnierzy zostały przewiezione do Moskwy z mogiły w pobliżu wsi Krukowo (41 km od Moskwy) i następnie złożone pod murami Kremla w Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce wiosną 1967 roku, w Dzień Zwycięstwa.

Na pomniku wyryto następujące słowa: "Imię Twoje jest nieznane, twój czyn bohaterski jest nieśmiertelny". Po prawej stronie pomnika stoją urny z ziemią z miast odznaczonych tytułem miasta- bohatera Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945).

Pod Grobem Nieznanego Żołnierza bardzo często można zobaczyć nowożeńców składających kwiaty - stało się to już tradycją. W ten sposób młodzi oddają hołd bohaterom wojny.

Tusk przyjechał do Moskwy z jednodniową wizytą. Spotkał się już z premierem Rosji Wiktorem Zubkowem, ma jeszcze rozmawiać m.in. z prezydentem Władimirem Putinem. (sm)

Marcin Gietka

Źródło artykułu:PAP
polskarosjawizyta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)