Trwa ładowanie...

Tusk ostro odpowiedział rolnikowi. "Wtedy nie protestowaliście"

W środę Donaldowi Tuskowi pytanie zadał rolnik, który brał udział w ostatnich protestach. Mężczyzna zarzucił rządowi Tuska "brak konkretów" w sprawie rozwiązania problemów rolników. W odpowiedzi premier oświadczył, że grupa ta nie protestowała, gdy u władzy był jeszcze PiS. Według niego to wtedy zapadały kluczowe decyzje dotyczącego Zielonego Ładu i zboża z Ukrainy.

Tusk ostro odpowiedział rolnikowi. "Wtedy nie protestowaliście"Tusk ostro odpowiedział rolnikowi. "Wtedy nie protestowaliście"Źródło: East News
d3jezmt
d3jezmt

Temat rolnictwa został poruszony w trakcie spotkania Donalda Tuska z wyborcami w Krakowie. Paweł Luba zabrał głos w części przeznaczonej na zadawanie pytań. Oświadczył, że "reprezentuje rolników

Mężczyzna oświadczył, że bierność rządu Tuska jest "motorem do ponownego wyjścia na ulice". - Oczekujemy od pana konkretnych, stanowczych, natychmiastowych posunięć w sprawach rolnictwa - oświadczył Lupa.

W odpowiedzi Tusk powiedział, że gdy w Brukseli zapadały decyzje ws. Zielonego Ładu oraz gdy kraje członkowskie godziły się na zniesienie ograniczeń w handlu z Ukrainą, w Polsce przy władzy było jeszcze Prawo i Sprawiedliwość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d3jezmt

Zobacz też: Nowacka obraziła Dudę? Jest riposta z Pałacu Prezydenckiego

Tusk starł się z rolnikiem. "Osiem miesięcy trwała ta jazda"

- Kiedy w czerwcu zaczęliśmy krzyczeć ws. ukraińskiego zboża, nie widziałem pana blokującego ulice (…). Kiedy dwa miesiące później rząd PiS-u mówił, że nie ma żadnego powodu do zmartwień, wtedy też nie protestowaliście. Nikogo z was nie widziałem -zwrócił się Tusk do rolnika.

- Osiem miesięcy trwała ta jazda: oni (rząd PiS - red.) mówiący, że wszystko jest w porządku, ja krzyczący na cały głos, że dzieje się dramatyczna rzecz z polskim rolnictwem i wy (rolnicy - red.) cicho - mówił dalej Tusk.

d3jezmt

Według niego większość rolników poparło w ostatnich wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość, a zatem akceptowało działania tej partii w sprawach dotyczących rolnictwa.

Zdaniem Tuska rolnicy zaczęli protestować na ulicach dopiero po dojściu Koalicji Obywatelskiej do władzy. Tymczasem - jak przekonywał - to dzięki jego staraniom, Komisja Europejska zgodziła się zrezygnować m.in. z przymusowego ugorowania, które zawierała pierwotna wersja Zielonego Ładu.

Co do importu zboża z Ukrainy Tusk oświadczył, że "nie zablokuje" granicy "w sytuacji, w której w ciągu tych miesięcy rozstrzygają się losy Ukrainy". - Nie zrobię tego i nikomu nie pozwolę, żeby to zrobić - podkreślił.

d3jezmt

Jego słowa spotkały się z gromkimi brawami osób zebranych w krakowskiej Hali Hutnik.

Tusk zapewnił, że problem z niekontrolowanym napływem towarów rolnych z Ukrainy skończy się za rok. Wówczas UE ma wrócić do zasad handlu z tym krajem na zasadach sprzed wojny.

Rolnik przyznał rację Tuskowi. "Jest to prawda"

Po tych słowach mikrofon ponownie został oddany rolnikowi. - Rzeczywiście jest to prawda, że wszystkie te sytuacje, które teraz się dzieją w rolnictwie, są winą poprzedniego rządu, ale tak jest zawsze. Będzie kolejny rząd, też powiedzą, że to jest wina poprzedniego rządu - powiedział Paweł Lupa.

d3jezmt

- Liczę, że pana działania przyniosą takie efekty, że gospodarstwa w Polsce nie będą upadać, bo w tej chwili upadają - dodał.

Przeczytaj też:

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jezmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3jezmt
Więcej tematów