Trwa ładowanie...

Tusk o Morawieckim, Ziobrze i Kurskim: rakiety balistyczne Putina

- Politycy, którzy uderzają w naszą obecność w UE, jak Zbigniew Ziobro, czy sączący podziały i konflikty prezes TVP Jacek Kurski, to w jakimś sensie są też rakiety balistyczne Putina, choć tańsze w obsłudze - mówił lider PO Donald Tusk podczas forum eksperckiego na temat wojny w Ukrainie.

Donald Tusk na forum eksperckim "Wojna w Ukrainie - wnioski dla Polski" Donald Tusk na forum eksperckim "Wojna w Ukrainie - wnioski dla Polski" Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d4m5c0l
d4m5c0l

Podczas poświęconego wojnie w Ukrainie zorganizowanego przez Platformę Obywatelską forum eksperckiego wypowiadał się m.in. były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotr Pytel. Ocenił, że politycy Zjednoczonej Prawicy "kładą się na falach propagandy rosyjskiej". Jako przykład podał pomysł Solidarnej Polski, by Polska przestała wpłacać składkę do budżetu unijnego.

Tusk w ostrych słowach o Morawieckim, Ziobrze i Kurskim

Na słowa byłego szefa kontrwywiadu wojskowego zareagował przewodniczący PO Donald Tusk, który zaznaczył, że "trudno zaprzeczyć, że Rosja prowadzi swoje bitwy nie tylko na gorącym froncie na wschodzie Ukrainy".

- Te fronty są pootwierane na całym świecie - czy to była jedna czy druga kampania prezydenta Trumpa, czy to był Brexit, czy to jest polityka Orbana, czy to jest Salvini we Włoszech, czy to jest jawne wspieranie takich polityków, jak Marine Le Pen - mówił.

d4m5c0l

- W jakimś sensie tacy politycy w Polsce, którzy wspierają polityków proputinowskich - uderzają w integralność UE, czy to jest Ziobro, który atakuje naszą obecność w UE, czy to jest premier Morawiecki, wspierający Le Pen czy Orbana, czy to jest Jacek Kurski, który sączy podziały i konflikty 24 godziny na dobę - to są też rakiety balistyczne Putina. Tego typu politycy są równie skuteczni, a podejrzewam że tańsi w obsłudze - dodał.

Lider PO podkreślił, że "ta wojna odbywa się w każdej przestrzeni i to od nas zależy, czy w naszej publicznej przestrzeni Putin osiągnie przewagę przy pomocy ludzi, którzy świadomie lub nie realizują jego strategię podziału".

Zobacz także: "Chodzi o bezpieczeństwo". Głos z Kancelarii Prezydenta o podróży Dudy

Wcześniej gen. Pytel mówił m.in. o sposobach działania służb rosyjskich na terenie Polski i o tym, że jednym ze sposobów ich działania jest ideologiczne odziaływanie na kręgi powiązane z władzą. Zarazem, dodał, nie ma żadnych wskazówek, że w tych kręgach odbywa się jakaś operacyjna praca kontrwywiadu.

d4m5c0l

- To sfera nie tylko polityków rządzącej prawicy, ale osób z nimi powiązanych, sfera organizacji, instytutów, podmiotów, które wykazują bardzo silne symptomy kontrolowania przez rosyjskie służby specjalne - ocenił Pytel.

- Dla mnie takimi symptomami, szczególnie niebezpiecznymi i wartymi zainteresowania, jest cała sfera wpływu pewnych idei, lansowanych przez osoby czy instytucje, które docierają do kręgów decyzyjnych i implementują następujące tezy: upadek systemu zachodniego, rozpad NATO, co implikuje konieczność tworzenia nowych sojuszy obronnych, przestawienie Polski na tory samowystarczalności obronnej, separowanie kwestii czysto obronnych od relacji politycznych" - wymieniał gen. Pytel.

Przejawem tego myślenia są też, jak mówił, "pomysły tworzenia regionalnych organizacji gospodarczych, alternatywnych dla UE". - To wszystko jest oczywistym sygnałem dla kontrwywiadu, że w kręgach rządowych są osoby, które w jakiś sposób suflują takie rozwiązania - powiedział były szef SKW.

Gen. Pytel o rosyjskiej propagandzie

Przyznał, że w Polsce dotąd czysta rosyjska propaganda się nie przebija, ale Rosjanie działają bardziej subtelnie i "ten mechanizm immunologiczny ulega osłabieniu". Jego zdaniem Rosjanie stoją np. za wzmacnianiem antyszczepionkowców, ale także za kampaniami przeciw LGBT, tezami o antychrześcijańskim Zachodzie, a także tezami o UE i Niemcami jako wrogami Polski. - Generalnie chodzi o kształtowanie antywolnościowych, antyzachodnich postaw - powiedział.

d4m5c0l

Działania te, dodał, wynikają z badań, jakie Rosjanie prowadzą np. w ramach Ośrodka Studiów Polskich w Kaliningradzie, sponsorowanego przez rosyjskie MON. Badania te "miały wskazać linie podziału w Polsce między elitami a tzw. ludem" - wskazał.

Przejawem działań służb rosyjskich i białoruskich jest też, przyznał gen. Pytel, np. afera mailowa. - Zaryzykuję tezę, że politycy Zjednoczonej Prawicy w jakiś sposób kładą się na falach propagandy rosyjskiej - mówił. Podał przykład, że często droga pewnych tez jest taka, że najpierw coś się pojawia w Sputniku, potem podejmują to Węgrzy, a "potem to się np. pojawia u polityka prawicy, ministra (Michała) Wójcika".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m5c0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4m5c0l
Więcej tematów