Trwa ładowanie...

Turecki minister grozi Unii Europejskiej: bez terminu zniesienia wiz umowa o migrantach będzie nieważna

• Turcja stawia ultimatum Unii Europejskiej
• Grozi, że przestanie realizować porozumienie ws. odsyłania migrantów
• Chce, by UE wyznaczyła konkretny termin zniesienia wiz dla obywateli Turcji
• Oświadczenie w tej sprawie wystosował turecki minister ds. europejskich Omer Celik

Share
Turecki minister grozi Unii Europejskiej: bez terminu zniesienia wiz umowa o migrantach będzie nieważna
Źródło: AFP, Fot: Adem Altan
d7lmcmp

W wywiadzie dla telewizji Haberturk Celik powiedział, że wprowadzenie zmian w tureckim prawie antyterrorystycznym, czego domaga się od Ankary Bruksela, zagroziłoby bezpieczeństwu samej Europy.

Obowiązujące od marca porozumienie UE-Turcja o readmisji migrantów, choć krytykowane przez obrońców praw człowieka, sprawiło, że znacząco spadła liczba uchodźców i imigrantów docierających do krajów europejskich - przypomina agencja Reutera. W 2015 roku na Stary Kontynent dotarło ok. 1,3 mln migrantów.

d7lmcmp

Marcowe porozumienie przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji. W zamian UE obiecała Turcji pomoc finansową na migrantów w wysokości 6 mld euro, a także odmrożenie negocjacji akcesyjnych i zniesienie wiz.

Wizy dla Turków miały być pierwotnie zniesione od lipca, jednak termin ten przesunięto, ponieważ Turcja nie spełniła jeszcze pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Chodzi m.in. o przeprowadzenie reformy prawa antyterrorystycznego, które zdaniem UE tworzy pole do nadużyć. Ankara zdecydowania odrzuca taką możliwość.

Osiągnięcie porozumienia może okazać się jeszcze trudniejsze w następstwie nieudanej próby puczu w Turcji z 15 lipca. Europejscy przywódcy wyrazili już zaniepokojenie represjami i czystkami zapoczątkowanymi przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana po udaremnionym zamachu stanu oraz zgłoszoną przez niego propozycją przywrócenia w kraju kary śmierci.

d7lmcmp

Podziel się opinią

Share
d7lmcmp
d7lmcmp
Więcej tematów