Trwa ładowanie...
ycipk-35hlto

Turcja wyśle wojska do Libii. "Unia Europejska głęboko zaniepokojona"

- Nie ma wojskowego rozwiązania kryzysu w Libii - podkreślił w piątek rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano. Zaznaczył, że UE sprzeciwia się decyzji tureckiego parlamentu o wysłaniu sił militarnych do Libii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. (PAP)
ycipk-35hlto

Turecka uchwała ws. pomocy militarnej dla Libii była procedowana w czwartek. Za wysłaniem wojsk była partia AKP prezydenta Recep Tayyip Erdogana oraz stowarzyszone z nią ugrupowania prawicowe. Sprzeciw wobec tego rozwiązania zgłosiły wszystkie większe partie opozycyjne. Ostatecznie projekt przeszedł.

- Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji - przekazał teraz Peter Stano i podkreślił, że wszystkie 28 państw członkowskich sprzeciwia się strategii przyjętej w Ankarze.

ycipk-35hlto

Przedstawiciel Unii Europejskiej ocenił, że działania wspierające tych, którzy walczą w konflikcie, jeszcze bardziej zdestabilizują kraj i cały region.

Dodał, że pokój, stabilizację i bezpieczeństwo w Libii można osiągnąć jedynie "przestrzegając embarga na broń, wspierając wysiłki Specjalnego Przedstawiciela ONZ Ghassana Salamego i proces berliński".

Zobacz też: "Przepłakałam cały dzień". Magdalena Adamowicz o pierwszych świętach bez męża

ycipk-35hlto

Już wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj wyśle wojska do Libii na prośbę rządu w Trypolisie. - Rosja jest tam obecna z dwoma tysiącami bojowników Wagnera - powiedział Erdogan, dodając, że w Libii jest około pięć tysięcy bojowników z Sudanu. - Czy są zapraszani przez oficjalny rząd? Nie - podkreślił.

Zagraniczną ingerencję w konflikt w Libii potępili przywódcy USA I Egiptu. Biały Dom poinformował, że Donald Trump i Abd al-Fattah as-Sisi zamierzają wezwać strony libijskiego konfliktu do podjęcia "pilnych kroków" w celu zakończenia walk.

Źródło: wnp.pl

ycipk-35hlto

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-35hlto

ycipk-35hlto
ycipk-35hlto
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów