Trwa ładowanie...
d1rukte

Turcja wyśle wojska do Libii. "Unia Europejska głęboko zaniepokojona"

- Nie ma wojskowego rozwiązania kryzysu w Libii - podkreślił w piątek rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano. Zaznaczył, że UE sprzeciwia się decyzji tureckiego parlamentu o wysłaniu sił militarnych do Libii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. (PAP)
d1rukte

Turecka uchwała ws. pomocy militarnej dla Libii była procedowana w czwartek. Za wysłaniem wojsk była partia AKP prezydenta Recep Tayyip Erdogana oraz stowarzyszone z nią ugrupowania prawicowe. Sprzeciw wobec tego rozwiązania zgłosiły wszystkie większe partie opozycyjne. Ostatecznie projekt przeszedł.

- Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji - przekazał teraz Peter Stano i podkreślił, że wszystkie 28 państw członkowskich sprzeciwia się strategii przyjętej w Ankarze.

d1rukte

Przedstawiciel Unii Europejskiej ocenił, że działania wspierające tych, którzy walczą w konflikcie, jeszcze bardziej zdestabilizują kraj i cały region.

Dodał, że pokój, stabilizację i bezpieczeństwo w Libii można osiągnąć jedynie "przestrzegając embarga na broń, wspierając wysiłki Specjalnego Przedstawiciela ONZ Ghassana Salamego i proces berliński".

Zobacz też: "Przepłakałam cały dzień". Magdalena Adamowicz o pierwszych świętach bez męża

Już wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj wyśle wojska do Libii na prośbę rządu w Trypolisie. - Rosja jest tam obecna z dwoma tysiącami bojowników Wagnera - powiedział Erdogan, dodając, że w Libii jest około pięć tysięcy bojowników z Sudanu. - Czy są zapraszani przez oficjalny rząd? Nie - podkreślił.

d1rukte

Zagraniczną ingerencję w konflikt w Libii potępili przywódcy USA I Egiptu. Biały Dom poinformował, że Donald Trump i Abd al-Fattah as-Sisi zamierzają wezwać strony libijskiego konfliktu do podjęcia "pilnych kroków" w celu zakończenia walk.

Źródło: wnp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rukte

Podziel się opinią

Share
d1rukte
d1rukte
Więcej tematów