Trwa ładowanie...

Turcja wyśle wojska do Libii. "Unia Europejska głęboko zaniepokojona"

- Nie ma wojskowego rozwiązania kryzysu w Libii - podkreślił w piątek rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano. Zaznaczył, że UE sprzeciwia się decyzji tureckiego parlamentu o wysłaniu sił militarnych do Libii.
Share
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.Źródło: PAP
d3mecw7

Turecka uchwała ws. pomocy militarnej dla Libii była procedowana w czwartek. Za wysłaniem wojsk była partia AKP prezydenta Recep Tayyip Erdogana oraz stowarzyszone z nią ugrupowania prawicowe. Sprzeciw wobec tego rozwiązania zgłosiły wszystkie większe partie opozycyjne. Ostatecznie projekt przeszedł.

- Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji - przekazał teraz Peter Stano i podkreślił, że wszystkie 28 państw członkowskich sprzeciwia się strategii przyjętej w Ankarze.

d3mecw7

Przedstawiciel Unii Europejskiej ocenił, że działania wspierające tych, którzy walczą w konflikcie, jeszcze bardziej zdestabilizują kraj i cały region.

Dodał, że pokój, stabilizację i bezpieczeństwo w Libii można osiągnąć jedynie "przestrzegając embarga na broń, wspierając wysiłki Specjalnego Przedstawiciela ONZ Ghassana Salamego i proces berliński".

Zobacz też: "Przepłakałam cały dzień". Magdalena Adamowicz o pierwszych świętach bez męża

Już wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj wyśle wojska do Libii na prośbę rządu w Trypolisie. - Rosja jest tam obecna z dwoma tysiącami bojowników Wagnera - powiedział Erdogan, dodając, że w Libii jest około pięć tysięcy bojowników z Sudanu. - Czy są zapraszani przez oficjalny rząd? Nie - podkreślił.

d3mecw7

Zagraniczną ingerencję w konflikt w Libii potępili przywódcy USA I Egiptu. Biały Dom poinformował, że Donald Trump i Abd al-Fattah as-Sisi zamierzają wezwać strony libijskiego konfliktu do podjęcia "pilnych kroków" w celu zakończenia walk.

Źródło: wnp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mecw7

Podziel się opinią

Share
d3mecw7
d3mecw7
Więcej tematów