Turcja głosuje. Skandal z cenzurowaniem konkurentów
Zarząd Twittera poinformował, że od piątku blokuje w Turcji część postów przed niedzielnymi wyborami. Zdaniem krytyków firmy ustąpiła ona pod presją tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który walczy o reelekcję i stara się blokować media społecznościowe - podaje The "Washington Post".
Zarząd firmy napisał na Twitterze po turecku i angielsku, że "podjął działania, by ograniczyć dostęp do pewnych treści w Turcji".
Cenzura na prośbę tureckiego rządu?
Ta decyzja ponownie stawia pod znakiem zapytania kontrowersyjną politykę Elona Muska, właściciela Twittera, dotyczącą publikowanych treści i swobody wypowiedzi - komentuje dziennik.
Waszyngtoński bloger Matt Yglesias napisał w sobotę tweeta, w którym poinformował, że "turecki rząd poprosił Twittera o ocenzurowanie jego rywali tuż przed wyborami i Elon Musk się do tego zastosował".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Turcja to nie Rosja". Ekspert o najgorszym scenariuszu po wyborach
Musk odpowiedział własnym wpisem, w którym oznajmił, że "wybór jest między zdławieniem całego Twittera a ograniczeniem dostępu do niektórych tweetów".
"WP" przypomina, że Erdogan doprowadził do sytuacji, w której większość tradycyjnych tureckich mediów jest kontrolowana przez państwo, a teraz szef państwa stara się rozprawić z mediami społecznościowymi.
"The Economist" napisał, że wybory prezydenckie w Turcji to najważniejsze głosowanie w tym roku i ocenił, że jeśli coraz bardziej dążący do autokracji Erdogan straci władzę, to powinno być to źródłem nadziei dla demokratów we wszystkich krajach.
Prezydent Recep Tayyip Erdogan musi odejść - podkreślił brytyjski tygodnik.
Turcja wybiera prezydenta
W niedzielę o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 7.00 w Polsce) rozpoczęły się w Turcji wybory parlamentarne i prezydenckie. Trzech kandydatów walczy o stanowisko głowy państwa, trzy koalicje wyborcze ubiegają się o 600 miejsc w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 17.