Propozycja turecka leży na stole. "Nowy układ pokojowy"
Według informacji podanych przez rosyjski niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa, Turcja przedstawiła Ukrainie i Rosji propozycję "nowego układu pokojowego". Głównym założeniem propozycji jest zamrożenie konfliktu na obecnej linii frontu.
11.04.2024 | aktual.: 12.04.2024 08:00
Inicjatorem tej propozycji jest prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan. Dokument jest wynikiem rozmów, które miały miejsce w Stambule, a jego treść jest znana trzem stronom: Turcji, Ukrainie i Rosji. W nowej wersji dokumentu znalazły się fragmenty, które powstały w wyniku rozmów prowadzonych w maju 2022 roku.
Traktat pokojowy Erdogana leży na stole
Portal Nowaja Gazieta.Jewropa podkreśla, że nowy projekt pokojowy może zdobyć poparcie niektórych europejskich polityków. Propozycja będzie również prezentowana krajom tzw. Globalnego Południa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ramach propozycji, Turcja proponuje m.in. zobowiązanie USA i Rosji do niestosowania broni jądrowej, niezależnie od okoliczności. W dokumencie zawarto również zakaz ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa, jeśli może to prowadzić do destabilizacji jego władz. Kolejnym punktem jest zamrożenie wojny na obecnej linii frontu.
Wymiana jeńców oraz wejście Ukrainy do UE
Propozycja zawiera również gwarancję, że Ukraina pozostanie państwem pozablokowym do 2040 roku. Przewiduje się również przeprowadzenie w 2040 roku referendum dotyczącego kierunku polityki kraju, a także referendum na terenach, które zostały anektowane przez Rosję w momencie zamrożenia konfliktu. Dokument przewiduje również wymianę jeńców w formacie "wszyscy na wszystkich" oraz brak sprzeciwu ze strony Rosji wobec przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Redakcja portalu Nowaja Gazieta.Jewropa ocenia, że prawdopodobieństwo przyjęcia tej propozycji jest niewielkie. Zaznacza również, że jest to już co najmniej dziewiąty tego typu projekt.
Portal przypomina, że Ukraina przygotowała swoją własną "formułę pokojową", która różni się od propozycji tureckiej.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podkreślał, że dwa kluczowe warunki do osiągnięcia pokoju to przywrócenie kontroli Kijowa nad całą granicą państwową oraz wycofanie rosyjskich wojsk z całego terytorium Ukrainy, zgodnie z granicami z 1991 roku, co obejmuje Krym i Donbas. Moskwa twierdzi, że te rządania to "absurd".
Rząd szwajcarski ogłosił datę i lokalizację międzynarodowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. "Odbędzie się on w dniach 15–16 czerwca w kurorcie Bürgenstock niedaleko Lucerny" - podała Rada Federalna Szwajcarii. Rosja nie została zaproszona.