TSUE wydał wyrok ws. Polski. Chodzi o KRS i Izbę Dyscyplinarną

TSUE wydał wyrok ws. Polski. Zdaniem Trybunału to Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej.

TSUE wydał wyrok ws. Polski. Chodzi o KRS i Izbę Dyscyplinarną
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP
Karolina Kołodziejczyk

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE badało te instytucje pod kątem zgodności z prawem unijnym.

- To Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej i to, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jeśli SN uzna, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności, może przestać kierować do niej sprawy dot. stanu spoczynku sędziów - orzekł TSUE.

Przypomnijmy: Sąd Najwyższy zwrócił się więc z pytaniem do TSUE, czy zgodnie z prawem UE Izba Dyscyplinarna zapewnia wystarczające gwarancje, by być sądem niezależnym i niezawisłym. Wątpliwości budził fakt, że sędziowie Izby zostali wybrani przez KRS, która ich zdaniem nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Przypomnijmy: w czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię w tej sprawie. Według niego, Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii Europejskiej.

– Unia ma obowiązek szanować różnorodne systemy i tradycje poszczególnych państw – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP przed wyrokiem TSUE. Dodał, że "niestety w ostatnim czasie Trybunał zaczął je łamać i dokonywać daleko idących interpretacji, w praktyce przyznając sobie kompetencje, których w traktatach nie ma". – To bardzo niepokojące – i jeśli w tej sprawie TSUE również się tak zachowa, wyrok rzeczywiście może być dla Polski niekorzystny – podkreślił Morawiecki.

- Polski premier igra z ogniem i może otworzyć puszkę Pandory - komentował ekspert prawa europejskiego z Anglii prof. Laurent Pech w rozmowie z Wirtualną Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (569)