PKW podaje dane od policji. W czasie wyborów doszło do przestępstw

Policja przekazała Państwowej Komisji Wyborczej, że na godz. 6.00 rano odnotowano trzy przestępstwa w czasie wyborów. Dotyczą one groźby karalnej, zakłócania przebiegu wyborów i podłączenia do sieci teleinformatycznej. Nie odnotowano za to przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym.

PKW podaje dane od policji. W czasie wyborów doszło do przestępstw
PKW podaje dane od policji. W czasie wyborów doszło do przestępstw
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Radek Pietruszka

- Według informacji uzyskanych od Komendanta Głównego Policji - to są dane na dzień dzisiejszy na godz. 6 rano - odnotowano trzy przestępstwa z określonych w Kodeksie karnym - jedno z art. 190 par. 1 kk - groźba karalna, z art. 249 par 2 - zakłócenie przebiegu wyborów, art. 267 - podłączenie do sieci teleinformatycznej, również jeden przypadek - czyli łącznie trzy takie przestępstwa - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej wiceprzewodniczący PKW Wojciech Sych.

Trzy przestępstwa w czasie wyborów. Dane z PKW

Wiceprzewodniczący Sych dodał, że jak dotąd nie odnotowano żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Za to Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała informację o popełnieniu 144 wykroczeń dotyczących prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chodzi o wykroczenia, to najczęściej dochodziło do usuwania lub uszkadzania ogłoszeń wyborczych. Policja otrzymała 13 zgłoszeń tego typu. W jednej sytuacji doszło do uszkodzenia baneru poprzez narysowanie na nim nieobyczajnego rysunku i napisu.

Wiceprzewodniczący PKW dodał też, że w czterech przypadkach potwierdzono umieszczanie plakatów i haseł w czasie ciszy wyborczej. Odnotowano też 29 przypadków prowadzenia agitacji, choć jest to zakazane do godz. 21.00, kiedy to okres głosowania dobiegnie końca.

Przypomnijmy, że cisza wyborcza rozpoczęła się w sobotę (14 października) po godz. 0.00 i potrwa do momentu zamknięcia lokali wyborczych, co nastąpi w niedzielę (15 października) o godz. 21.00. W określonych przypadkach, jeśli dojdzie do zakłócenia głosowania w danym lokalu, cisza wyborcza może zostać przedłużona.

Czytaj także:

Źródło artykułu:PAP
wybory 2023wybory parlamentarne 2023pkw
Wybrane dla Ciebie