Trzy lata po śmierci Jana Pawła II
W trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski odprawiane są msze św. i czuwania nocne w intencji beatyfikacji i kanonizacji papieża - Polaka. W Krakowie wierni czuwają pod "papieskim oknem" przy ul. Franciszkańskiej. W Warszawie uroczystości przygotowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II odbywają się pod hasłem "Życie jest wieczne". W Wadowicach otwarto wystawę "Wadowice Karola Wojtyły".
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,72255,img,72265,kat,32834,galeriazdjecie.html?G%5Bpage%5D=1 )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,72255,img,72265,kat,32834,galeriazdjecie.html?G%5Bpage%5D=1 )
Ostatnia droga Jana Pawła II
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9809997,galeriazdjecie.html? )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9809997,galeriazdjecie.html? )
Tak Warszawa żegnała Jana Pawła II
Rocznicowe uroczystości odbywają się w wielu miastach, z którymi Jana Paweł II był związany i które odwiedził podczas pielgrzymek do Polski m.in. w Poznaniu, Białymstoku, Wrocławiu, Niegowici, Nowym Sączu, Tarnowie, Zakopanem. Wszędzie wierni uczestniczą w mszach św. odprawianych w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.
Kraków
Podczas popołudniowego koncertu na krakowskim Rynku zabrzmiało oratorium "Siedem pieśni Marii" Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka. W Centrum Jana Pawła II odbyły się: seminarium poświęcone rodzinie oraz sympozjum naukowe "Czym jest nowy feminizm Jana Pawła II?". W Nowej Hucie prowadzono akcję oddawania krwi zorganizowaną przez Klub Honorowych Dawców Krwi "Hutnik Kraków" wraz z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Przed Kurią na Franciszkańskiej 3 trwają ostatnie przygotowania do nocnego czuwania, które rozpocznie się o godzinie 21. Kraków połączy się wtedy z Watykanem, gdzie jest kardynał Stanisław Dziwisz i razem z nim odmówią modlitwę różańcową.
Zniczy przed Kurią przybywa z każdą chwilą. Dla mieszkańców Krakowa przyjście pod "papieskie okno" jest obowiązkiem. Nie wyobrażają sobie bycia w innym miejscu w godzinie śmierci papieża.
Mottem wieczornego czuwania pod "oknem papieskim" są słowa Jana Pawła II: "Wypłyń na głębię". Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Wiosna Kościoła Pro" przynieśli na ul. Franciszkańską kajak, bo właśnie kajakiem uwielbiał w młodości pływać z przyjaciółmi Karol Wojtyła.
Wadowice
W Wadowicach spotkała się młodzież ze szkół średnich, a w Muzeum Miejskim otwarto wystawę pokazującą, jak wyglądało rodzinne miasto Karola Wojtyły 80 lat temu. W przybliżeniu atmosfery, w jakiej dorastał przyszły papież, pomogą fotografie i odtworzone witryny sklepowe m.in. słynnej cukierni Hagenhubera i księgarni Foltinów. Oprócz zdjęć można zobaczyć fragmenty starych kronik filmowych.
O godz. 21.37 Wadowiczanie będą modlić się przed domem rodzinnym Wojtyły.
Gdów
2 kwietnia z Gdowa do Niegowici - pierwszej parafii ks. Wojtyły wyruszył "Biały Marsz" - z udziałem młodzieży ze szkół w całej gminie.
Stary Sącz
W Starym Sączu, w którym papież był 16 czerwca 1999 r., o godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo "Droga światła" na podstawie książki "Wstańcie chodźmy" Jana Pawła II. Zakończy je o godz. 21.37 wspólne śpiewanie "Barki". Warszawa
W warszawskim kościele świętej Anny arcybiskup Kazimierz Nycz odprawia mszę św. Witając osoby uczestniczące w nabożeństwie, rektor kościoła świętej Anny Bogdan Bartołd powiedział, że "wszyscy zebrali się tu po to, aby podziękować Bogu za to, że dał nam papieża Jana Pawła II". Dodał, że podczas mszy wierni będą się modlić o to, aby Sługa Boży Jan Paweł II został rychło włączony w poczet świętych.
Akademicki kościół św. Anny, przed którym Ojciec Święty po raz pierwszy spotkał się z młodzieżą w 1979 roku, otaczał modlitwą chorego Jana Pawła II na wiele dni przed Jego odejściem.
W tym roku warszawiacy mogą nie tylko oddać hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci, ale również wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, inspirowanych życiem, myślą i twórczością Papieża-Polaka.
Kampania "Życie jest wieczne" ma charakter ogólnopolski. W Warszawie pojawiły się już billboardy; plakaty można zobaczyć także w środkach komunikacji miejskiej.
Jak powiedziała kierowniczka Działu Informacji i Promocji z Centrum Myśli Jana Pawła II Wioletta Łabuda-Iwaniak, Centrum przygotowało billboardy z noworodkiem i datą "02.04.2005 godz. 21.37", które mają prowokować do refleksji o ludzkim życiu. Centrum zachęca, aby przeżywając papieską rocznicę koncentrować się nie tyle na emocjach, ile raczej skupić się na tym, co Jan Paweł II chciał nam przekazać - podkreśliła.
O godz. 20 mieszkańcy stolicy będą mogli zobaczyć na pl. Piłsudskiego plenerowe widowisko muzyczno-teatralne "Święci nie przemijają" z udziałem m. in. Andrzeja Grabowskiego, Doroty Segdy, Daniela Olbrychskiego, Ewy Błaszczyk. O godz. 21.37 nastąpi tam zapalenie pamiątkowego znicza.
Od godz. 16 na pl. Piłsudskiego prowadzona była kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".
2 kwietnia 2005 roku, godz. 21.37
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 60 tys. zebranym na Placu Św. Piotra substytut watykańskiego sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri.
Na wiadomość o śmierci Jana Pawła II niemal cały świat na chwilę zamarł. Tego dnia można było zobaczyć tłumy wiernych modlących się w kościołach, płaczących i klęczących ludzi na ulicach, znicze i kwiaty przed pomnikami Jana Pawła II, świece w oknach, dźwięk kościelnych dzwonów oraz syren. Wieczorem ludzie masowo opuszczali puby, kluby i kawiarnie. "Nie możemy się bawić" - mówili.
Władze państwowe ogłosiły żałobę narodową aż do dnia pogrzebu. Nakazano opuszczenie flag państwowych do połowy masztów. Na wieść o śmierci Jana Pawła II opuszczono flagi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, flagę narodową przepasano kirem. W Polsce księgi kondolencyjne były udostępnione m. in. w Nuncjaturze, Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i Rezydencji Prymasa Polski.
Hołd pamięci papieża Jana Pawła II specjalną uchwałą złożyło uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
Nad Krakowem zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który rozkołysali dzwonnicy z katedry na Wawelu. Dzwon ten rozbrzmiewał codziennie o godz. 7.45 aż do dnia pogrzebu Jana Pawła II, tj. 8 kwietnia. W całym kraju wywieszone były przepasane kirem flagi papieskie, państwowe i miejskie. W wielu miastach odwołane zostały koncerty, przedstawienia teatralne i seanse kinowe; odbyły się nocne czuwania i msze święte w intencji zmarłego papieża.
W uroczystościach pogrzebowych udział wzięło 200 oficjalnych delegacji. Wśród koronowanych głów, prezydentów i premierów z wielu krajów była oficjalna delegacja z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Markiem Belką, marszałkami Sejmu i Senatu Włodzimierzem Cimoszewiczem i Longinem Pastusiakiem. Do Rzymu przybyła też około 300-osobowa delegacja parlamentarzystów i Episkopatu Polski.
Wśród około 2 mln pielgrzymów, którzy przyjechali do Rzymu przed pogrzebem, było kilkaset tysięcy Polaków.