Trzy filary dla Katowic Śląskiej Partii Regionalnej
Śląska Partia Regionalna przedstawiła Program dla Katowic. Oparty jest on na trzech filarach: partnerstwie z mieszkańcami, poprawie jakości ich życia i rewolucji w zarządzaniu miastem.
- W środę (12 września) Śląska Partia Regionalna przedstawiła szczegóły Programu dla Katowic, z którym chce wygrać jesienne wybory w tym mieście.
- O fotel prezydenta stolicy Górnego Śląska z ramienia ŚPR powalczy Ilona Kanclerz.
- Jej wizja prezydentury opiera się na trzech filarach: partnerstwie z mieszkańcami, poprawie jakości ich życia i rewolucji w zarządzaniu miastem.
- Zaś cały program wyborczy został podzielony na małą i dużą kartę. Pierwsza skierowana jest do dzielnic. Druga do miasta.
- Priorytety to bezpieczeństwo, czyste powietrze, odwrócenie trendów demograficznych i walka z wykluczeniem. Partnerstwo z mieszkańcami oparte będzie na zmianie postrzegania mieszkańców. Obywatele miasta będą partnerami, a nie petentami władz - wskazuje kandydatka na prezydenta Katowic.
Jak dodaje, większą rolę mają też odgrywać rady dzielnic istniejące rady seniorów czy rady młodzieży. Współpraca ze środowiskiem organizacji pozarządowych czy prowadzenie wiążących prezydenta konsultacji społecznych powinny być jeszcze intensywniejsze.
- Przyciągając nowych inwestorów czy zachęcając obywateli innych miast do zamieszkania w Katowicach nie można zaniedbywać potrzeb jego obecnych mieszkańców, to rozwiązanie ich problemów i podniesienie jakości ich życia będzie moim celem w pierwszej kolejności. Przywrócę miejską przestrzeń mieszkańcom, bo to oni, a nie deweloperzy są najważniejsi. Po trzecie przeprowadzę zmiany w sposobie zarządzania miastem. Zmienię priorytety w wydatkowaniu miejskich pieniędzy, ukierunkowując je na potrzeby mieszkańców w każdej dzielnicy – zaproszę ich do współdecydowania o miejskim budżecie w dużo większym stopniu ma to miejsce dzisiaj - mówi Ilona Kanclerz.
Dla miasta i dla dzielnic
Partia swój program dla Katowic podzieliła na dużą i małą kartę. Postulaty zawarte w tej pierwszej skierowane są do całego miasta. To rozwój transportu, wprowadzenie procedur, regulujących tryb rozpatrywania przez prezydenta i urząd miasta spraw zgłaszanych przez rady dzielnic (program wsparcia dla rad dzielnic), poprawa infrastruktury w poszczególnych dzielnicach (m.in. zwiększenie nakładów finansowych na bieżące remonty w dzielnicach), walka ze smogiem, poprawę finansowania miejskich bibliotek czy domów kultury, poprawa polityki społecznej oraz walka z ubóstwem i wykluczeniem. ŚPR zapowiada też wprowadzenie nowoczesnego, internetowego, referendalnego systemu współdecydowania mieszkańców o wykorzystaniu miejskiego budżetu.
Odnosząc się do małej karty, skierowanej do poszczególnych dzielnic, podzielono miasto na pięć okręgów. Przykładowo dla Zawodzia zaproponowano uregulowanie stanu własnościowego terenów zielonych oraz gruntów w korycie Rawy (na rzecz Miasta Katowice), rewitalizację "Bulwarów Rawy" tak aby były miejscem bezpiecznym i służyły mieszkańcom w celach rekreacyjnych, a dla Śródmieścia poprawę bezpieczeństwa, walkę z wandalizmem, zagęszczenie sieci monitoringu,
zwiększenie liczby patroli. Utworzenie obszaru chronionego – parku kulturowego, ułatwienie orientacji w terenie – plany miasta, metropolii i schematy komunikacji miejskiej w strategicznych punktach. Zagospodarowanie pustostanów, zwiększenie czystości ulic. Przekształcenie dawnego budynku Kas Totalizatora Wyścigów Konnych na sale wykładowe i konferencyjne Centrum Organizacji Pozarządowych.
Warto przypomnieć, że dotychczas do rywalizacji o fotel prezydenta Katowic zgłosiło się pięć osób. Były prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód Jarosław Gwizdak, redaktorka portalu Modny Śląsk, projektantka mody, nauczyciel akademicki Ilona Kanclerz, dotychczasowy prezydent Marcin Krupa, szef katowickiej PO i radny sejmiku Jarosław Makowski oraz radny Katowic I kadencji, lider stowarzyszenia KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka.
Autor: KDS
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl