Trwa ładowanie...

Trzęsienie ziemi w Rumuni. Wstrząsy były odczuwalne

• Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w piątek w nocy wschodnią Rumunię
• Epicentrum znajdowało się o 149 km na północ od Bukaresztu - podały amerykańskie służby sejsmologiczne USGS
• Brak doniesień o ofiarach w ludziach lub o stratach materialnych

Trzęsienie ziemi w Rumuni. Wstrząsy były odczuwalneŹródło: Mapa Google
d3ic1rl
d3ic1rl

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w punkcie oddalonym o 149 km na północ od Bukaresztu i 66 km na północny wschód od miasta Buzau - zaznaczono w komunikacie.

Według USGS trzęsienie nastąpiło o godzinie 01:11 czasu polskiego na głębokości 91,25 kilometrów, co "wygłuszyło" wstrząsy.

Rumunia nie jest krajem, w którym dochodziłoby często do trzęsień ziemi. Największe miało miejsce w Bukareszcie 4 marca 1977 roku o godzinie 21:20 czasu lokalnego. Zniszczenia odnotowano w całym kraju, a wstrząsy odczuwane były na całych Bałkanach, jak również w Polsce, w okolicach Opola. Epicentrum tego wstrząsu o sile 7,4 w skali Richtera znajdowało się w miejscowości Vrancea w Karpatach Wschodnich na głębokości 94 km.

W wyniku trzęsienia, śmierć poniosło wówczas około 1570 osób, a ponad 11 tys. zostało rannych. Wstrząs zniszczył około 35 tys. budynków w całym kraju, ale najbardziej ucierpiała sama stolica, gdzie w gruzach legło m.in. 33 duże, historyczne budynki.

Trzęsienie ziemi na Filipinach

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło także niemalże w tym samym momencie, co w Rumunii, rejon filipińskiej wyspy Mindanao. Nie ma doniesień o ewentualnych poszkodowanych bądź stratach materialnych. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 70 kilometrów pod dnem morskim, ponad sto kilometrów na wschód od wybrzeży wyspy.

d3ic1rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ic1rl
Więcej tematów