Trzecia Droga 2023. "Ten, kto zajmie trzecie miejsce, zdecyduje"
Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października. W tym dniu Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Izby wyższej i Izby niższej - 460 posłów oraz 100 senatorów. Jak poinformowali liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz partii Polska 2050, ugrupowania wspólnie powalczą o głosy wyborców. Czym jest "Trzecia Droga"?
We środę 9 sierpnia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia ogłosili powstanie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Dzień później do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło zawiadomienie o utworzeniu komitetu. Jak wskazuje PKW, Trzecia Droga zamierza zgłosić kandydatów do Sejmu i Senatu RP.
Partia Trzecia Droga. Cel wyborczy
Po informacji o utworzeniu koalicji PSL - Polska 2050, która została nazwana Trzecią Drogą, pojawiły się pierwsze informacje na temat założeń, z którymi startuje ona w nadchodzących wyborach 2023. Jak wskazują liderzy partii koalicyjnych, celem "jest zajęcie trzeciego miejsca".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jedyną szansą na zwycięstwo, dzisiaj powiem przekornie, nie jest zajęcie pierwszego miejsca. Dzisiaj jedyną szansą na zwycięstwo, rządy demokratyczne i odsunięcie szkodników od władzy, jest zajęcia trzeciego miejsca - ocenił podczas odbywających się 20 sierpnia dożynek PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, "ten, kto zajmie trzecie miejsce, zdecyduje".
Trzecia Droga. Program. Zapowiedzi wyborcze
Politycy Trzeciej Drogi zdradzają także szczegóły programu wyborczego. Jak na początku sierpnia 2023 informował TVN24, "Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe idą do wyborów ze swoimi programami". Jednocześnie wskazano sześć priorytetowych spraw, których realizacja dla obu partii będzie kluczowa. Są nimi:
- Przyszłość+, czyli propozycja doinwestowania oświaty, zakładająca przekazanie 6 proc. PKB na edukację.
- Reforma systemu zdrowotnego, zakładająca zwrot pieniędzy przez NFZ za leczenie prywatne, w przypadku, gdy wizyta nie zostanie zrealizowana w ciągu 60 dni.
- Energia dla obywateli. "Jeśli inwestor postawi w Waszej gminie farmę wiatrową lub fotowoltaiczną, to wy zapłacicie niższe rachunki za prąd ze względu na to, że macie go za sąsiada" - wyjaśniają koalicjanci.
- Obniżenie podatku PIT dla rodzin wielodzietnych.
- VAT tylko od zapłaconej faktury.
- Ustawa o asystencji osobistej, która ma zapewnić osobom z niepełnosprawnościami stałe wsparcie profesjonalnych asystentów "przez cały rok i w całej Polsce".
Kolejne szczegóły zadań Trzeciej Drogi liderzy PSL i Polska 2050 przedstawili w czasie krajowych dożynek w Płocku. Jak wskazano, w programie wyborczym koalicji znajdą się dopłaty do termomodernizacji domów, żłobki w każdej gminie a rozwój lokalnej infrastruktury, zakładający utworzenie połączeń kolejowych dojeżdżających do każdego powiatu oraz autobusów do każdej gminy. Ponadto lider Polski 2050 zapowiedział "doprowadzenie do tego, że w Polsce wreszcie będzie się opłacało produkować żywność ekologiczną".
Zgodnie z decyzją rządu 15 października - w dniu wyborów - odbędzie się w Polsce referendum ogólnokrajowe. Podczas niego Polacy odpowiedzą na cztery pytania, dotyczące: wieku emerytalnego, relokacji migrantów, zapory na granicy z Białorusią oraz "wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym".