Trwa ładowanie...
d3lhwxi

Trybunał Konstytucyjny. Rafał Wojciechowski pozytywnie zaopiniowany przez komisje

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Teraz druk zostanie przekazany do Sejmu, gdzie w piątek parlamentarzyści będą głosować w sprawie prawnika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Wojciechowski - prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego
Rafał Wojciechowski - prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego (PAP, Fot: PAP/Tomasz Gzell)
d3lhwxi

Na początku grudnia klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że zgłosił kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego w tym organie zastąpi Małgorzatę Pyziak-Szafnicką. Jej kadencja w TK upływa 5 stycznia.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę. "Za" głosowało 15 członków komisji, sprzeciw wyraziło 6 osób. Nikt się nie wstrzymał. Tym samym druk z posiedzenia zostanie skierowany pod obrady Sejmu, który w piątek będzie wyrazić poparcie (lub dezaprobatę) wobec Rafała Wojciechowskiego.

Posłem sprawozdawcą został Kamil Bortniczuk (Porozumienie). To właśnie polityk z partii Jarosława Gowina zaprezentuje kandydata podczas trwającego posiedzenia Sejmu. Tymczasem komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowi obrady o godz. 19. Wtedy też zajmie się opiniowanie projektu ustawy "dyscyplinującej" sędziów zgłoszoną przez PiS.

   Sejm
(Sejm)

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za kandydaturą Wojciechowskiego stoi Porozumienie Jarosława Gowina. Sam wicepremier w wywiadach przyznawał, że jego frakcja zgodziła się na wcześniejszy wybór prokuratora oraz byłego posła PiS Stanisława Piotrowicza na sędziego TK w zamian za możliwość powołania kolejnego sędziego TK z własnego nadania. Taki zapis miał się pojawić także w nowej umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.

d3lhwxi

Rafał Wojciechowski jest prawnikiem oraz profesorem. Obecnie pełni funkcje prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Plan C ws. Mariana Banasia? Rzecznik rządu rozkłada ręce

d3lhwxi

Podziel się opinią

Share
d3lhwxi
d3lhwxi
Więcej tematów