Trwa wyścig o podpisy - trzy komitety już na mecie
Trzy komitety wyborcze mają już 100 tysięcy podpisów z poparciem ich kandydatów. Podpisy zebrali już: Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński i Waldemar Pawlak. Muszą je złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej do 6 maja. Pod poparciem dla kandydata SLD na prezydenta, Grzegorza Napieralskiego zebrano 90 tysięcy podpisów.
Kandydaci głównych ugrupowań politycznych rozpoczęli kampanię prezydencką. Sztaby zapowiadają, że będzie ona merytoryczna i pozbawiona elementów kampanii negatywnej.
PO: "Nie przekroczymy 15 mln zł"
Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski liczy w kampanii na wyrozumiałość wyborców. Jak tłumaczy trudno mu będzie jeździć po kraju i spotykać się z obywatelami ze względu na obowiązki marszałka sejmu i głowy państwa. Stąd możliwości poruszania się po Polsce będą ograniczone. Bronisław Komorowski liczy na inne formy kontaktu z wyborcami - za pośrednictwem mediów , a także poprzez internet .
Mimo, że Platforma zebrała już 100 tysięcy podpisów, akcja zbierania głosów poparcia będzie kontynuowana. Na razie procedura gromadzenia podpisów miała raczej kameralny charakter, stąd pomysł, aby w najbliższy weekend zbierać podpisy również na ulicach miast - zapowiada szef klubu Grzegorz Schetyna.
Szef sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego zapewnia, że nie będzie w tej kampanii billboardów. Nie ukrywa także rozczarowania tym, że innym klubom parlamentarnym ten pomysł nie przypadł go gustu. Sławomir Nowak odpowiedział też na propozycję SLD o ograniczeniu wydatków na kampanię do 5 milionów złotych. Jego zdaniem na razie za wcześnie na takie deklaracje. Zapewnia jedynie, że nie zostanie przekroczony limit wydatków, który wynosi 15 milionów złotych.
Nowak odniósł się też niechętnie do korzystania ze wsparcia członków rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Chodzi o córkę tragicznie zmarłego prezydenta Martę Kaczyńską, która chce się włączyć w kampanię PiS, oraz wdowę po wicemarszałku Jerzym Szmajdzińskim, która wesprze kampanię SLD. Te zapowiedzi - według Sławomira Nowaka - wskazują na kampanię mniej merytoryczną, a bardziej emocjonalną. Dodał, że "jest coś niedobrego w tym" i zadeklarował, że PO nie zamierza wykorzystywać rodzin i przyjaciół zmarłych w katastrofie.
PiS: "Tragedia siłą rzeczy wisi nad nami"
PiS też zapowiada, że będzie zbierał podpisy - do 4 lub 5 maja. Jak podkreślił wiceprezes PiS Adam Lipiński, zbieranie podpisów to kontakt z wyborcami i też jedna z form prowadzenia kampanii.
Wcześniejsze plany dotyczące prowadzenia kampanii uległy, jak mówi Adam Lipiński "dekompozycji", i w związku z katastrofą wszystko będzie wyglądało inaczej.
PiS nie zrezygnuje z billboardów i zastanowi się nad debatami. W kampanię prezydencką ma się włączyć Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Adam Lipiński nie zgodził się z zarzutami, że PiS chce wykorzystać smoleńską tragedię w kampanii. Powiedział, że kampania rozpoczęła się zaraz po pogrzebach, traumie smoleńskiej i siłą rzeczy "to wszystko wisi nad nami".
Wiceprezes PiS podkreślił, że w tej sytuacji należy unikać pochopnego wydawania sądów i opinii. Adam Lipiński zaapelował też by bardzo szybko przekazywać opinii publiczne fakty dotyczące przyczyn katastrofy.
PSL: "Mamy już 208 tysięcy podpisów"
Polskie Stronnictwo Ludowe w najbliższych dniach zarejestruje wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka jako swojego kandydata na prezydenta. Szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski poinformował, że zebrano około 208 tysięcy podpisów. Teraz są one weryfikowane.
Stanisław Żelichowski zaznaczył, że ludowcy wolą sami skreślić te podpisy, które są wątpliwe, niż przekazywać je do Państwowej Komisji Wyborczej.
SLD: "Spotykamy się z wyborcami"
Główny punkt strategii wyborczej Grzegorza Napieralskiego to spotkania z wyborcami. Jak powiedział szef sztabu kandydata lewicy Marek Wikiński kalendarz Napieralskiego obejmuje minimum 16 wizyt we wszystkich województwach. Marek Wikiński zaproponował, by wszystkie komitety wyborcze określiły górny pułap wydatków na kampanię. Jego zdaniem powinno to być około 5 milionów złotych.
Sztab honorowy kandydata Lewicy, któremu ma przewodniczyć Aleksander Kwaśniewski, będzie wspierała wdowa Jerzym Szmajdzińskim - pani Małgorzata.
W wyborach prezydenckich 20 czerwca zamierza wystartować 17 kandydatów.