Wszyscy milczeli. Kijów otrzymał potajemnie wsparcie
"USA potajemnie pomogły Ukrainie w opracowaniu programu nowoczesnych dronów o wartości 1,5 mld dolarów" - donosi "The New York Times".
Administracja prezydenta USA Joe Bidena ujawniła tajne informacje dotyczące wsparcia Ukrainy w zakresie rozwoju i produkcji dronów. Jak podaje "The New York Times" (NYT), powołując się na amerykańskich urzędników, część pomocy wojskowej dla Ukrainy była tajna i nie była publicznie ogłaszana.
Potajemne wsparcie dla Kijowa
Dotyczyła ona m.in. wsparcia w opracowaniu nowej generacji dronów bojowych. We wrześniu ubiegłego roku USA przeznaczyły na ten cel 1,5 mld dolarów. Ponadto, USA sponsorowały ukraińskich producentów dronów i finansowały zakup niezbędnych części, a także wysyłały do sojuszników pracowników swoich służb wywiadowczych w celu wsparcia rozwoju programu - twierdzą źródła NYT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydentura Trumpa przyniesie przełom? "Będzie musiała"
Amerykańskie inwestycje pomogły Ukrainie uruchomić szeroką produkcję dronów i wzmocnić zdolności kraju w konfrontacji z liczniejszą i lepiej wyposażoną armią Rosji, zauważyli amerykańscy urzędnicy.
- Widzieliśmy, jak drony stają się coraz bardziej znaczące w wojnie na Ukrainie i będą odgrywać kluczową rolę w przyszłych bitwach - powiedział w czwartek doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Dodał, że wsparcie Stanów Zjednoczonych miało "realny wpływ strategiczny" na przebieg wojny w Ukrainie.
Dzielili się danymi wywiadowczymi
"O wsparciu programu produkcji nowoczesnych dronów na Ukrainie wspomniał również szef CIA William Burns" - pisze NYT. Według niego, USA wymieniały się z Kijowem danymi wywiadowczymi i wspierały "niektóre systemy, które okazały się bardzo skuteczne".
Sullivan zauważył, że aktywna praca nad nowymi dronami rozpoczęła się po pierwszej kontrofensywie ukraińskich wojsk jesienią 2022 roku. Wysiłki zintensyfikowano podczas przygotowań do drugiej kontrofensywy Ukrainy w 2023 roku, która nie była tak udana, m.in. z powodu aktywnego użycia dronów przez Rosję. Kontrofensywa 2023 roku była "ciężką lekcją", jak powiedzieli rozmówcy NYT, ponieważ rosyjskie drony atakowały czołgi i pojazdy opancerzone dostarczone Ukrainie przez USA i Europę, gdy te próbowały pokonać pola minowe.
Po niepowodzeniu kampanii 2023 roku USA szybko zwiększyły wsparcie dla ukraińskiego przemysłu dronów. Oprócz pomocy finansowej administracja Bidena pracowała nad nawiązywaniem kontaktów między amerykańskimi firmami technologicznymi a ukraińskimi producentami dronów. Zauważa się również, że jesienią ubiegłego roku Pentagon przeznaczył 800 mln dolarów na produkcję dronów na Ukrainie. Pieniądze te poszły na zakup komponentów i finansowanie przedsiębiorstw. Biden poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o dodatkowej pomocy w wysokości 1,5 mld dolarów podczas jego wizyty w Waszyngtonie we wrześniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowa elita. Żony rosyjskich żołnierzy chwalą się bogactwem