Trump składa życzenia. Sugeruje przyłączenie państwa i wyspy do USA

Donald Trump twierdzi, że "Grenlandczycy chcą przyłączenia ich wyspy do Ameryki, a Kanadyjczycy zaoszczędziliby na podatkach 60 proc., gdyby ich kraj stał się stanem". Prezydent elekt USA złożył nietypowe życzenia świąteczne, sugerując jednocześnie zmiany geopolityczne.

Trump złożył świąteczne życzenia. Zasugerował przyłączenie dwóch państw
Trump złożył świąteczne życzenia. Zasugerował przyłączenie dwóch państw
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrew Harnik
Kamila Gurgul

"Wesołych Świąt mieszkańcom Grenlandii, która potrzebna jest Stanom Zjednoczonym ze względów bezpieczeństwa narodowego, i którzy chcą, by USA tam były - i będziemy!" - napisał Trump w świątecznym wpisie na swoim portalu Truth Social.

To kolejny wpis prezydenta-elekta na temat Grenlandii, po wcześniejszych sugestiach, że USA powinny "posiadać" tę największą wyspę świata. Mimo tych twierdzeń, premier Grenlandii zaprzeczył, jakoby istniały plany przyłączenia wyspy do USA.

Świąteczne życzenia i geopolityczne sugestie

Trump, składając życzenia świąteczne, odniósł się także do kwestii Kanału Panamskiego, twierdząc, że jest on zarządzany przez chińskich żołnierzy. "Wesołych Świąt wszystkim, w tym wspaniałym żołnierzom z Chin, którzy z miłością, ale nielegalnie, obsługują Kanał Panamski, (gdzie straciliśmy 38 tys. osób w trakcie jego budowy 110 lat temu), zawsze upewniając się, że Stany Zjednoczone wpłacają miliardy dolarów na 'naprawę', ale nie mają absolutnie nic do powiedzenia w 'niczym'" - stwierdził Trump.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczne słowa Trumpa. "Czarny scenariusz" dla sojuszu

Prezydent-elekt wyraził również chęć zmiany statusu Kanału Panamskiego, który został wybudowany przez USA ponad 100 lat temu. Jego wpisy sugerują potrzebę ograniczenia chińskich wpływów w tym regionie, choć nie jest jasne, co dokładnie miał na myśli, mówiąc o "żołnierzach obsługujących kanał".

Kanada jako 51. stan USA?

W dalszej części wpisu Trump złożył życzenia premierowi Kanady, Justinowi Trudeau, którego nazwał "gubernatorem". Stwierdził, że Kanadyjczycy płacą zbyt wysokie podatki, ale gdyby ich kraj stał się 51. stanem Ameryki, płaciliby o 60 proc. mniej, a ich firmy mogłyby się dwukrotnie powiększyć.

Trump wspomniał również o spotkaniu z legendą hokeja, Waynem Gretzkym, któremu zaproponował kandydowanie na premiera Kanady, "wkrótce zwanego gubernatorem". Choć Gretzky nie wyraził zainteresowania, Trump wezwał Kanadyjczyków do utworzenia ruchu na rzecz jego kandydatury.

Wpis Donalda Trumpa
Wpis Donalda Trumpa© Truth Social

Czytaj także:

Donald Trumpstany zjednoczonekanada

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (181)