Trump idzie na wojnę z mediami? Wydał nakaz wszystkim ambasadom
Departament Stanu USA nakazał amerykańskim ambasadom i konsulatom anulowanie wszystkich subskrypcji gazet, które nie zostały uznane za "krytyczne" dla misji.
Amerykańskie ambasady i konsulaty otrzymały maila, który tłumaczył ruch jako próbę ograniczenia wydatków. "Biorąc pod uwagę ten priorytet, urzędy są proszone o natychmiastowe składanie zleceń wstrzymania prac w przypadku wszystkich umów/zamówień zakupu niebędących kontraktami krytycznymi dla misji na prenumeraty mediów (publikacje, czasopisma i prenumeraty gazet), które nie są czasopismami naukowymi ani profesjonalnymi" - czytamy w wiadomości.
W piątkowej notatce polecono zespołom ds. zamówień publicznych w ambasadach i konsulatach nadanie priorytetu w rozwiązaniu umów z sześcioma konkretnymi redakcjami: "The Economist", "The New York Times", Politico, Bloomberg News, Associated Press i Reuters.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump krytykuje Zełenskiego. "To jest zemsta, taka czysto osobista"
Pracownicy zaniepokojeni
Jeden z pracowników Departamentu Stanu, który skontaktował się z amerykańskim dziennikiem, obawia się, że ten ruch pozbawi ambasady i konsulaty informacji niezbędnych do wypełnienia ich misji. - To zagrozi amerykańskiemu życiu za granicą, ponieważ jesteśmy odcinani od źródeł wiadomości, które są nam potrzebne na co dzień" - powiedział.
Tydzień przed nakazem sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że rząd anuluje umowy subskrypcyjne z Politico. Redakcja była pod ostrzałem krytyki ze strony sojuszników Trumpa, w tym Elona Muska, po tym jak użytkownicy platformy X zwrócili uwagę na rządowe umowy dotyczące subskrypcji Politico Pro.
Administracja Trumpa zaatakowała również agencję Associated Press. Wszystko za decyzję agencji o dalszym używaniu terminu Zatoka Meksykańska zamiast Zatoki Amerykańskiej. Dziennikarze AP dostali zakaz udziału w wydarzeniach w Białym Domu od 11 lutego. Nie będą mogli również podróżować wraz z prezydentem samolotem Air Force One.
Źródło: The Washington Post