Trwa ładowanie...

Trump: dekret ograniczający imigrację do USA nie jest wymierzony w muzułmanów

Dekret o wstrzymaniu wydawania wiz dla obywateli siedmiu krajów, których ludność wyznaje islam, nie jest wymierzony w muzułmanów i "już zaczyna wychodzić na dobre" - ocenił prezydent Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym.

Trump: dekret ograniczający imigrację do USA nie jest wymierzony w muzułmanówŹródło: PAP/EPA, fot: Chip Somodevilla / POOL
d1pc04q
d1pc04q

- Wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się na naszych lotniskach i w innych miejscach - dodał. - Będziemy mieć w zasięgu cały szereg bardzo surowych restrykcji, które dadzą nam dogłębny wgląd w sytuację. Taki, jaki "powinniśmy byli mieć w tym kraju już od wielu lat" - zaznaczył Trump.

Podpisany w piątek dekret prezydencki zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców m.in. z Syrii. Na okres czterech miesięcy wstrzymane zostało także wydawanie wiz obywatelom siedmiu krajów, których większość mieszkańców stanowią muzułmanie.

Celem dekretu, jak podkreślał Donald Trump, jest zapobieżenie przenikaniu do USA "radykalnych islamskich terrorystów".

Przyjmowanie uchodźców z Syrii zostało zawieszone do odwołania. Admisja uchodźców z innych krajów została, zgodnie z dekretem, zawieszona na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, uchodźcy z których krajów stanowią najmniejsze ryzyko. Wyjątkowo przyjmowani mogą być członkowie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijanie prześladowani w krajach muzułmańskich.

d1pc04q

Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dekret nie wymienia tych państw, ale według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię.

Zakaz wjazdu do USA nie będzie dotyczył niektórych grup, m.in. dyplomatów, pracowników instytucji międzynarodowych i osób udających się do ONZ.

Dekret jest w znacznym stopniu realizacją wyborczych obietnic Trumpa - przypominają agencje i wskazują, że decyzja o wstrzymaniu wydawania wiz dla obywateli siedmiu krajów już wywołała szerokie protesty na świecie.

Grupa deputowanych w irakijskim parlamencie wystąpiła w niedzielę z inicjatywą przeprowadzenia pilnej debaty na temat amerykańskich restrykcji. Jak podkreślił Rinas Jano z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, irakijscy deputowani chcą, aby "minister spraw zagranicznych Iraku stawił się w parlamencie i wyjaśnił wszystkie okoliczności oraz konsekwencje restrykcji narzuconych przez Biały Dom".

d1pc04q

Iran oświadczył natomiast w sobotę, że zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju w ramach kroków odwetowych po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa dekretu zakazującego przyznawania wiz obywatelom Iranu.

- Szanując naród amerykański i rozróżniając między nimi a wrogą polityką amerykańskiego rządu, Iran zastosuje zasadę wzajemności, dopóki obraźliwe amerykańskie restrykcje przeciwko Irańczykom nie zostaną zniesione - głosi komunikat irańskiego MSZ.

- Ograniczenia, dotyczące podróży muzułmanów do Ameryki, są otwartą zniewagą wobec świata muzułmańskiego oraz Irańczyków w szczególności, i okażą się wspaniałym prezentem dla ekstremistów - podano w oświadczeniu, którego treść przekazały media.

Wcześniej w sobotę irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że nie czas na budowanie murów między narodami i skrytykował kroki zmierzające do anulowania światowych porozumień handlowych. Nie wymienił jednak z nazwiska amerykańskiego prezydenta.

d1pc04q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pc04q
Więcej tematów