Trwa ładowanie...

Trudna sytuacja polskiej żeglarki. Płynie dookoła świata, na trasie pojawił się huragan

Ciężkie chwile czekają polską żeglarkę kpt. Joannę Pajkowską, która rozpoczęła samotny rejs dookoła świata. Na jej trasie prognozy zapowiadają powstanie nowego huraganu.

Share
Trudna sytuacja polskiej żeglarki. Płynie dookoła świata, na trasie pojawił się huragan
Źródło: asiapajkowska.pl, fot: WP
d2hkex4

W ciągu najbliższych dni huragan Florence uderzy w wybrzeże USA. Nad wschodnim Atlantykiem, gdzie tworzą się huragany, prognozy zapowiadają powstanie kolejnych takich zjawisk. Tymczasem już za kilka dni w tym rejonie będzie żeglować - i do tego samotnie - kpt. Joanna Pajkowska.

Kierowany przez Pajkowską jacht "Funfun" jest teraz na Morzu Północnym. Zmierza do Plymouth, portu w Wielkiej Brytanii. To ostatnie miejsce, w którym 60-letnia kapitan dotknie stopą lądu. Po uzupełnieniu zapasów żywności będzie kontynuować samotny rejs dookoła świata już bez zawijania do portów. Sympatycy żeglarki w napięciu obserwują paskudne prognozy pogody, jakie pojawiają się na trasie rejsu i proszą o dopingowanie polskiej kapitan.

Trzymajcie kciuki, nowy huragan na trasie

- Ciężko jest rozpoczynać rejs w warunkach sztormu, kiedy inne jednostki uciekają do portu w poszukiwaniu schronienia. Asia jest jednak bardzo zmotywowana. Da radę, przecież w ciągu półrocznego rejsu będzie musiała przetrwać niejeden podobny sztorm - mówi WP Andrzej Kopytko, żeglarz z Opola, który wspiera żeglarkę podczas wyprawy, m.in. analizuje prognozy pogody oraz pomaga w wytyczaniu bezpiecznej trasy.

East News
Źródło: East News, fot: Marek MICHALAK

Pajkowska planuje wypłynąć z Plymouth w niedzielę lub poniedziałek. W tych dniach przewidywane są wyjątkowo trudne warunki. W kolejnych dobach na przewidywanej trasie jej rejsu narodzi się nowy, gigantyczny sztorm o sile wiatru przekraczającej 90 km na godzinę. Prognozy nie przewidują korzystnych okien pogodowych przez wiele dni. Mało tego, w tym roku ta część Atlantyku jest wyjątkowo niespokojna, ponieważ cieplejsza woda sprzyja powstawaniu silnych sztormów.

d2hkex4

- Huragany, które powstają nad wschodnim Atlantykiem, wędrują zachód. Asia chce popłynąć blisko kontynentu aby uniknąć najtrudniejszych warunków. Jest doświadczona i wierzę, że pokona te przeciwności - dodaje Andrzej Kopytko.

Zobacz także: Jaki odpowiada Szczerbie. "To wykorzystanie tragedii w kampanii wyborczej"

Boże Narodzenie planuje spędzić gdzieś pod Antarktydą

Kpt. Joanna Pajkowska w latach 2008-2009 opłynęła już samotnie świat dookoła. Wówczas za punkt startowy obrała Panamę. Popłynęła trasą na zachód, a wyprawa zajęła jej 198 dni. Rejs był zaplanowany jako non-stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił żeglarkę do szukania schronienia w porcie w RPA. Żeglarka postanowiła jednak jeszcze raz podjąć wyzwanie rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. W tym roku wyznaczyła jednak bardziej wymagającą trasę wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei (Afryka)
, Leeuwin (Australia) i Hornu (Ameryka Płd.).

d2hkex4

Po trudnym początku rejsu najgorszych warunków żeglarka spodziewa się w Oceanie Południowym, kiedy popłynie dookoła Antarktydy. - To jest, ze względu na sztormy i niskie temperatury, najtrudniejsza część rejsu. Tam zawsze jest źle, ale są miesiące, kiedy pogoda jest teoretycznie najlepsza, dlatego celuję, żeby ten długi odcinek pokonać w grudniu, styczniu i lutym - powiedziała dziennikarzom wsiadając na pokład jachtu. Cała wyprawa potrwa ponad pół roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Żeglujesz i szukasz dobrego sprzętu sportowego w okazyjnych cenach? Wejdź na stronę nike kod rabatowy i zaoszczędź!

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

d2hkex4

Podziel się opinią

Share
d2hkex4
d2hkex4
Więcej tematów