Trwa ładowanie...

Trudna sytuacja na Bugu. Wojsko przeprowadziło rekonesans

Śmigłowiec nad terenami zagrożonymi podtopieniami na Mazowszu. Żołnierze przeprowadzili rekonesans. "Jesteśmy zawsze w gotowości do działania" - napisano.

Śmigłowiec nad zagrożonymi terenamiŚmigłowiec nad zagrożonymi terenamiŹródło: X, fot: Dowództwo Generalne
d35x53s
d35x53s

Sytuacja pogodowa jest w wielu miejscach ryzykowna. Po okresie "śnieżnym" mamy do czynienia z wyższymi temperaturami, a to oznacza roztopy. Poziomy rzek w niektórych miejscach rosną, co może mieć konsekwencje dla okolicznych terenów.

"Żołnierze 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych prowadzą rekonesans terenów zagrożonych podtopieniami" - poinformowało wojsko, załączając zdjęcia ze śmigłowca.

"Jesteśmy zawsze w gotowości do działania!" - podkreślono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HIMARS-y zmiażdżyły Rosjan. Broń z USA nagrana na froncie

Trudna sytuacja na Mazowszu

We wtorek w związku z sytuacją hydrologiczną na Mazowszu odbyło się posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda mazowiecki oraz strażacy. Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.

"Wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców Wyszkowa i okolic, gdzie na skutek zatorów lodowych podniósł się stan wody rzeki Bug. Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Wojska Obrony Terytorialnej przygotowały błyskawiczny plan działań i od razu przystąpili do pomocy na zagrożonych terenach" - poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Komunikat opublikowali też Terytorialsi. "W związku z alarmem powodziowym i podtopieniami spowodowanymi zatorami lodowymi w okolicy Wyszkowa, rozpoczynamy wsparcie pododdziałem WOT w zagrożonym rejonie" - czytamy.

Wcześniej wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w sytuacji zwiększonego spiętrzenia wody niewykluczone, że trzeba będzie podjąć decyzję o wysadzeniu zatoru na rzece Bug.

d35x53s

Jak poinformował, w wyniku wystąpienia wody z Bugu wieś Młynarze została praktycznie odcięta od pozostałej części gminy. Dodał, że z powodu zalania drogi powiatowej do wsi mogą dostać się jedynie samochody terenowe lub uterenowione, dlatego dzieci do autobusu szkolnego dowożone są wozami strażackimi.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla kilku miejsc Polski. Najwyższe, trzeciego stopnia, są na rzece Bug na Mazowszu.

Ostrzeżenia niższego, drugiego stopnia są natomiast na odcinku Bugu od ujścia Uherki do Krzyczewa na Lubelszczyźnie, na odcinku Wieprza od zbiornika Nielisz do ujścia Bystrzycy w województwie lubelskim, na Odrze od Baryczy do Bobru w Lubuskiem, na Wiśle od Narwi do zbiornika Włocławek na Mazowszu oraz na zlewni Pasłęka od Wałszy do ujścia na Warmii i Mazurach.

Czytaj więcej:

d35x53s
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35x53s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35x53s
Więcej tematów