Trwa ładowanie...

Morze Śródziemne wpuszczone do tuneli Hamasu

Izrael przeprowadza w Strefie Gazy operację Atlantis. Przewiduje ona zatapianie podziemnej sieci komunikacji - systemu tuneli wydrążonych w ziemi przez Hamas. Do tego celu wykorzystywana jest słona woda z Morza Śródziemnego.

Włazy w Strefie Gazy prowadzą, do podziemnej sieci tuneli, zwanych "metrem"Włazy w Strefie Gazy prowadzą, do podziemnej sieci tuneli, zwanych "metrem"Źródło: Getty Images, fot: Abid Katib
d1i0b46
d1i0b46

Według wcześniejszych informacji dziennika "Washington Post", Izraelczycy zamontowali co najmniej pięć pomp, zdolnych przepompować pod ziemię setki tysięcy litrów morskiej wody w ciągu godziny. Urządzenia te mają znajdować się około 1,5 kilometra na północ od obozu dla uchodźców Al-Szati w północnej części Strefy Gazy.

Projekt, określony kryptonimem Atlantis, zaplanowany jest na kilka miesięcy. W grudniu armia Izraela przyznała, że chce doprowadzić do zrujnowania miast na skalę uniemożliwiającą ich przyszłą odbudowę.

Zbudowana przez Palestyńczyków sieć tuneli pod Strefą Gazy jest tak gęsta, że w Izraelu nazywana jest "metrem". Część korytarzy znajduje się na takiej głębokości, że bombardowania przez izraelskie lotnictwo nie wyrządziły tej infrastrukturze większych szkód.

d1i0b46

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Alarm na rzece Bug. Nagraliśmy, co dzieje się w Wyszkowie

Pod ziemią znajdują się centra dowodzenia Hamasu, arsenały broni, magazyny żywności i wody. Szef amerykańskiego departamentu obrony Lloyd Austin ocenił, że sieć tuneli w Strefie Gazy będzie dla izraelskich sił ogromnym wyzwaniem.

Gaza podziemna tonie. Izrael zalewa tunele wodą z Morza Śródziemnego

Siły Obronne Izraela we wtorek ujawniły nowe szczegóły projektu IDF Atlantis. Pompowanie słonej wody prowadzone jest wyłącznie na odpowiednich trasach tuneli i w odpowiednich lokalizacjach. Jak podaje "The Jerusalem Post", program przynosi sukcesy, jednak nie jest postrzegany jako idealne rozwiązanie - istnieje bowiem wiele ograniczeń. Niewykluczone, że tunele Hamasu są zaopatrzone w system przeciwpowodziowy, więc mogą być odporne na podtopienia.

System zalewowy jest najskuteczniejszy w pobliżu Morza Śródziemnego. Nie można go jednak stosować na obszarach, których podtopienie może spowodować ekologiczną katastrofę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1i0b46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1i0b46
Więcej tematów