Władze Gdańska wzywają Rosyjskie Centrum Kultury do opuszczenia kamienicy
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury ma opuścić atrakcyjną kamienicę przy ul. Długiej w ścisłym centrum Gdańska. Taką decyzję podjęły władze miasta, które wezwały Rosjan do opuszczenia budynku.
"Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wezwaliśmy Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do niezwłocznego opuszczenia lokalu przy ul. Długiej 35. O dalszych krokach będziemy informować" - przekazał na Twitterze wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Miasto współpracowało w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
W piątek miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości wezwała Rosjan do opuszczenia atrakcyjnej kamienicy w centrum miasta. Przed budynkiem w ostatnich dniach odbywały się antywojenne protesty.
Proputinowska propaganda i blokada komentarzy
Od wybuchu wojny w Ukrainie rosyjska placówka publikowała w mediach społecznościowych propagandowe, proputinowskie i antyukraińskie treści. Pisano tam m.in. o rosyjskiej pomocy humanitarnej dla mieszkańców Mariupola. W rzeczywistości Rosjanie ostrzeliwali to miasto.
Inny wpis mówił o rosyjskiej pomocy w ewakuacji Hindusów ze strefy konfliktu. To również nieprawda. Niedawno rząd Indii informował o śmierci studenta, który padł ofiarą rosyjskiego ognia. We wpisie promującym sztukę pewnej artystki podano natomiast, że pochodzi ona z Ługańskiej Republiki Ludowej, którą przed inwazją proklamował Władimir Putin.
Zobacz także: Oddamy Ukraińcom myśliwce MiG-29? Gen. Koziej stawia warunek
Placówka od 23 lutego zablokowała możliwość dodawania komentarzy pod wszystkimi wpisami na Facebooku. Powodem były liczne komentarze ze strony mieszkańców Gdańska, którzy potępiali atak Rosji na Ukrainę.
Koniec współpracy z rosyjskimi miastami
W czwartek Rada Miasta Gdańska podjęła jednogłośną decyzję o rozwiązaniu współpracy z Kaliningradem i Sankt Petersburgiem oraz o potępieniu ataku Rosji na Ukrainę. Wnioskowali o to radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.
Radni PiS apelowali również o eksmisję Rosjan z konsulatu we Wrzeszczu. Chcieli także usunięcia z al. Zwycięstwa poradzieckiego czołgu. W ubiegłym tygodniu lokalni artyści zawiesili na nim ukraińską flagę.