W Gdyni będą szukać dawcy szpiku dla 3,5-letniej Hani
W ten weekend w gdyńskim centrum handlowym prowadzona będzie rejestracja dawców szpiku. Swojego genetycznego bliźniaka poszukuje 3,5-letnia Hania, chorująca na białaczkę. Dziewczynce zostało niewiele czasu.
- Hania jest obecnie 3,5-letnią dziewczynką. Choroba po raz pierwszy pojawiła się u niej dwa lata temu. Wówczas szpitalne leczenie chemioterapią dało dobre rezultaty. Szybko wróciła do domu, ale nowotwór ponownie się pojawiła – mówi Wirtualnej Polsce Joanna Prętnik, koordynatorka akcji w Gdyni.
Nowotworem okazała się być ostra białaczka limfoblastyczna. Choroba ta powoduje rozrost tkanki limfatycznej i naciekanie jej w różnych okolicach ciała. Obecnie leczenie jest możliwe jedynie za pomocą przeszczepu szpiku kostnego. Rodzice nie mogą być jednak dawcami, ponieważ ich szpik nie jest zgodny ze szpikiem dziecka.
- Przeszczep szpiku kostnego jest ostatecznością. Lekarze decydują się na niego, gdy wszystkie inne metody zawodzą. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że obecnie najbardziej śmiertelną chorobą pośród dzieci jest rak krwi – mówi Wirtualnej Polsce Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.
Dziewczynka w ubiegłym tygodniu przebywała w szpitalu na leczeniu chemioterapią. Lekarze chcą w ten sposób wywołać remisję choroby. Jest to stan, kiedy białaczka przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj trwa od sześciu do ośmiu miesięcy. Jest to najlepszy czas do przeprowadzenia przeszczepu. Niestety, w wypadku białaczki do remisji można doprowadzić tylko raz dlatego znalezienie dawcy to walka z czasem.
Gdyńskie poszukiwania dawcy szpiku dla Hani odbędą się 28 i 29 marca w Centrum Handlowym Klif przy al. Zwycięstwa 256, w godz. 9.00 - 20.00. Dawcą może zostać każdy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Każdy, kto nie chce przyjść do centrum handlowego może zamówić za darmo ze strony fundacji DKMS specjalny pakiet. Zawiera on pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia.
- Hania uwielbia zajęcia z mini baletu. Przychodzi na salę i krzyczy „Cześć! Już jestem. Tańczymy”. Niestety, od niedawna nie może uczęszczać na zajęcia, choć nie wie dlaczego. Szansa, którą moje ukochane dziecko otrzymało zostanie przerwane, przykuciem jej do łóżka i kroplówki, z której będzie płynęła do jej drobniutkiej rączki, atomowa dawka chemii - opowiada Karolina, mama dzielnej Hani.
W Polsce na swojego genetycznego bliźniaka każdego roku czeka ponad 2 tys. osób. Szansa na jego odnalezienie waha się między 1:2000 a 1:3000000. Obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 770 tys. potencjalnych dawców. Jednak każdego roku szpik tylko 700 z nich jest zgodny z antygenami chorych.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .