Rekordowa liczba uczniów rozpocznie naukę w gdańskich szkołach podstawowych
Od pierwszego września liczba uczniów chodzących do gdańskich szkół podstawowych może wzrosnąć nawet o 150 proc. Edukację rozpoczną bowiem wszystkie 7-latki oraz część 6-latków. Nie wszystkim rodzicom jednak się to podoba.
17.03.2015 | aktual.: 22.03.2015 09:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- W tym roku tak jak w latach poprzednich chcemy otworzyć sześć klas pierwszych. Będą one funkcjonować w systemie zmianowym. Jednoznacznie ilość uczniów w każdej klasie poznamy dopiero w sierpniu. Jednak planujemy, aby było to ok 22-24 uczniów — mówi Wirtualnej Polsce Mirosław Michalski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku.
W całym Gdańsku do pierwszych klas pójdzie 7 tys. więcej dzieci niż w roku ubiegłym. Skąd taki wzrost liczby uczniów? Rząd odrzucił na początku marca obywatelski projekt znoszącego obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracającego rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę. Tym samym od 1 września w szkołach podstawowych edukację rozpoczną 6-latki i 7-latki, a naukę przedszkolną o rok młodsze dzieci.
Część rodziców stara się jednak wydłużyć dzieciństwo swoich dzieci. Opiekunowie, coraz częściej korzystają z tzw. procedury odroczenia. Polega ona na przeprowadzeniu w poradni psychologiczno-pedagogicznej badania. Jego celem jest odpowiedź na pytanie, czy dziecko jest emocjonalnie i intelektualnie gotowe. Wystawiona przez pedagogów opinia jest wiążąca dla dyrekcji placówek. W ubiegłym roku udało się w ten sposób „odroczyć” ponad 20 proc. sześciolatków.
- Mam posłać moje dziecko szybciej do szkoły, tylko dlatego, że państwo jest niewydolne? Nie zgadzam się na to. Byłem w prywatnej poradni. Po badaniach odroczyli moją córkę – mówi Michał Turczyński, ojciec 6-letniej Agaty.
Ilość uczniów jak na razie wzrośnie jedynie w szkołach podstawowych. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w tym roku zamkniętych zostanie z różnych powodów 100 szkół podstawowych i 23 gimnazja. Likwidacji lub wygaszeniu ulegnie 169 szkół ponadgimnazjalnych. Przez cały ubiegły rok zamknięto 208 placówek edukacyjnych. Jednocześnie otwarto 75 nowych podstawówek oraz 40 nowych gimnazjów.
Problem niedostatecznego wykorzystania szkół pojawił się również kilka tygodni temu w Gdańsku. Wówczas uczniowie oraz ich rodzice bardzo żywiołowo protestowali przeciwko łączeniu i likwidacji placówek. Ostatecznie, włodarze miasta przesunęli realizację reformy na przyszły rok.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .