RegionalneTrójmiastoPrezydenci Gdańska, Sopotu oraz Gdyni wsparli chorych na zespół Downa

Prezydenci Gdańska, Sopotu oraz Gdyni wsparli chorych na zespół Downa

Prezydenci Gdańska, Sopotu oraz Gdyni wsparli chorych na zespół Downa
Źródło zdjęć: © Facebook | Oficjalny profil Pawła Adamowicza
Tomasz Gdaniec
20.03.2015 13:00, aktualizacja: 21.03.2015 09:41

Prezydenci Gdańska, Sopotu oraz Gdyni zdecydowali się wesprzeć akcję promującą wsparcie dla osób z Zespołem Downa. Osoby, które zapadły na tę chorobę, będą w najbliższą sobotę obchodzić swoje święto.

Kampania została zapoczątkowana przez francuską fundację Jerome Lejeune, zajmującą się chorymi dziećmi. Nominowani celebryci oraz politycy publikują w sieci zdjęcia pokazujące, że założyli dwie niepasujące do siebie skarpetki. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie osób z zespołem Downa.

- Czy tak na co dzień pamiętamy o tych, którzy cierpią na różne choroby. Na przykład na zespół Downa. Pamięć o nich, pomoc jest naszą powinnością – napisał na swoim profilu społecznościowym Paweł Adamowicz.

W najbliższą sobotę w Gdańsku obchodzony będzie Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku, a od 2012 roku jest obchodzone pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Idea akcji na tyle spodobała się prezydentowi miasta, że nominował do niej wojewodę pomorskiego Mieczysława Struka, wiceprezydenta miasta Piotra Grzelaka oraz radną Aleksandrę Dukiewicz. W podobny sposób postąpił prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Wojciech Szczurek.

Społeczne „oswojenie” tej choroby jest efektem pewnego trendu. Miasta realizują coraz większą liczę projektów dedykowanych osobom upośledzonym. W normalnych szkołach zaś otwierane są klasy integracyjne. Pozwalają one koegzystować dzieciom zdrowym z chorymi i na odwrót.

- Mocno zmienia się nastawienie do osób z zespołem Downa. Wiele lat temu podczas spaceru słyszałam wiele negatywnych zachowań pod adresem mojego syna. teatralne odwracanie głowy, czy nieprzyjemny komentarz zdarzały się codziennie. Obecnie dzieje się to coraz rzadziej. Ludzie chyba bardziej oswoili się z chorobą – mówi Wirtualnej Polsce Monika Wilińska, matka dziecka chorego na zespół Downa.

Zespół Downa jest chorobą wywoływaną przez błędy w ludzkim DNA. Każda cecha człowieka jest warunkowana jedną parą chromosomów. Jednak czasem zdarza się błąd, że chromosom składa się z trzech części. Taka zmiana wywołuje różne choroby – w tym zespół Downa. Osoby nim dotknięte, cechują się lekką lub umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Zaburzenia te przejawiają się głównie poprzez problemy z komunikacją, samoobsługą oraz kreatywnym myśleniem. Choroba ta dotyka statystycznie jedno dziecko na tysiąc urodzeń. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 65 tys. chorych.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także