Nowy parking kubaturowy w centrum Gdańska. Pod nim XVII-wieczny bastion
Wielopoziomowy parking w gdańskim Śródmieściu od poniedziałku 6 września będzie czekać na kierowców. Mieści się on między Wiaduktem Biskupia Górka, a budynkiem, w którym swoje siedziby mają urzędy marszałkowski i wojewódzki. Ma on 378 miejsc parkingowych, które na razie jeszcze pozostaną bezpłatne.
05.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trwająca od kilku lat budowa parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej w Gdańsku dobiegła końca. Od poniedziałku 6 września z obiektu między Wiaduktem Biskupia Górka, a urzędami marszałkowskim i wojewódzkim będą mogli korzystać kierowcy.
Parking jest częścią inwestycji Wiadukt Biskupia Górka. Liczy cztery kondygnacje i 378 miejsc, na których kierowcy mogą parkować swoje samochody:
- Kondygnacja "0" – 125 miejsc
- Kondygnacja "1" – 118 miejsc
- Kondygnacja "2" – 63 miejsca
- Kondygnacja "3" – 72 miejsca
Nowy parking. Miejsca dla niepełnosprawnych
Jak podaje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni spośród miejsc na kondygnacji "1" 15 to miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych. Na kondygnację "0" obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów zasilanych gazem LPG.
Wjazd i wyjazd z parkingu odbywa się od strony Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego przy ul. Okopowej 21/27. Na parking mogą wjeżdżać samochody osobowe do 1,8 metra wysokości, o czym informuje oznakowanie umieszczone na wjeździe.
Na razie bezpłatnie
Korzystanie z parkingu, który będzie czynny 24 godziny przez 7 dni w tygodniu jest bezpłatne. Parking jest niestrzeżony. Wszystkie kondygnacje obsługiwane są przez dwie windy. Na parkingu dostępne są miejsca do parkowania prostopadłego o wymiarach 2,5x5 metrów oraz do parkowania równoległego o wymiarach 2,5x6 metrów. Miejsca dla osób niepełnosprawnych mają wymiary 3,6x5 metrów.
GZDiZ przypomina, że parking pozostanie bezpłatny do czasu wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na obszarze pomiędzy Podwalem Przedmiejskim, a Opływem Motławy wraz z Wyspą Spichrzów.
- Uwarunkowane jest to rozstrzygnięciem przetargu na dostawę parkometrów. Na oferty czekamy do 16 września 2021 roku. Po dostawie i instalacji tych urządzeń możliwe będzie wprowadzenie poboru opłat, co przewidziane jest na przełomie 2021 i 2022 roku - informuje Magdalena Kiljan z GZDiZ.
Bastion z XVII wieku
Podczas prac wiosną 2018 roku odsłonięto kazamaty XVII-wiecznego Bastionu Wiebego oraz XV-wiecznej Baszty Nowej. Bastion Wiebego był jednym z czternastu bastionów, którymi niegdyś obwarowane było miasto.