Gdańska Polityka Zieleni. Zmiany w GZDiZ
Będą zmiany w strukturach Działu Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Działania te są konsekwencją przyjęcia przez miasto założeń Gdańskiej Polityki Zielonej.
02.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni czekają zmiany. Rosnąca liczba zadań w obszarze zieleni miejskiej wymaga dostosowania do sprostania nowym zdaniom.
Rozwój i utrzymanie przestrzeni zielonych w Gdańsku
- W dobie wyzwań, jakie stawiają przed nami zmiany klimatyczne, dbanie o naszą miejską zieleń jest zadaniem priorytetowym. Te działania wprost przekładają się na jakość życia mieszkańców. A za zmianami programowymi, przyjętymi między innymi na ostatniej sesji Rady Miasta muszą również iść zmiany organizacyjne - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Miejski organizm i przestrzeń publiczna to nie tylko ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, czy infrastruktura służąca komunikacji miejskiej. Dziś głównymi zadaniami, jakie stawiamy przed miastem, jest rozwój i utrzymanie przestrzeni zielonych: parków, zieleńców i terenów rekreacyjnych. Aby sprostać temu wyzwaniu, konieczne jest dostosowanie naszych miejskich struktur do rosnących potrzeb – dodaje Dulkiewicz.
Dział Zieleni w GZDiZ
Jak informuje miasto Gdańsk modyfikacji ulegnie struktura Działu Zieleni w Gdańskim Zarządie Dróg i Zieleni. Do zespołu zajmującego się bieżącym utrzymaniem zieleni niskiej oraz drzewostanu dołączone zostaną nowe działy.
Dział Rozwoju Przestrzeni Publicznych zajmować ma się ochroną istniejących terenów zielonych oraz planowaniem przyszłych. Natomiast dział inwestycji odpowiedzialny będzie między innymi za realizację stale rosnącej liczby projektów zgłaszanych przez rady dzielnic czy wskazywane przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim.
Za utrzymanie placów zabaw, małą architekturę, cmentarze oraz pomniki odpowiedzialny będzie Dział Utrzymania Infrastruktury.
- Przy przygotowaniu zmian organizacyjnych posłużyliśmy się doświadczeniami Warszawy, Krakowa i innych dużych miast w Polsce. W wielu z nich funkcjonują osobne jednostki, zarządzające zielenią o znacznie rozbudowanej strukturze. Nie wykluczamy, w przyszłości podobnego modelu, ale dziś chcemy się skupić na wzmocnieniu zielonej nogi GZDiZ - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.
W związku ze zmianami GZDiZ poszukuje już specjalistów z zakresu między innymi utrzymania zieleni, drzewostanu czy obiektów rekreacyjnych.
Zieleń egzotyczna
Z oświadczenia dowiadujemy się również co nieco o planach na przyszłość. GZDiZ ma być odpowiedzialny również za roślinność egzotyczną w mieście, w tym prowadzenie niedawno otwartej palmiarni i oranżerii w Parku Oliwskim, a także utworzenie tam ogrodu botanicznego.
Przypomnijmy tylko, że przeciągająca się budowa nowo otwartej palmiarni w Parku Oliwskim doprowadziła do obumierania najstarszego w naszej części Europy 180-letniego daktylowca, pod który budynek został specjalnie zaprojektowany.
Mamy nadzieję, że zapowiadane zmiany zapobiegną tego typu sytuacją i faktycznie przyczynią się do lepszej ochrony terenów zielonych w Gdańsku, a nie jest to tylko akcja PR-owa.