Trwa ładowanie...

Kolejny sukces gdańskich naukowców. Leczenie blizn będzie łatwiejsze

Sukces gdańskich naukowców z Wydziału Farmaceutycznego z OML Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Opracowano adhezyjny opatrunek silikonowy, zawierający wyciąg z cebuli i heparynę. Łatwiej będzie leczyć blizny hipertroficzne, keloidy, a także blizny po oparzeniach. Ważny jest zarówno sam plaster silikonowy, jak i zawarte w nim substancje aktywne – podkreślają badacze.

Kolejny sukces gdańskich naukowców. Leczenie blizn będzie łatwiejszeŹródło: Fotolia, fot: Henrik Dolle
d1q32sd
d1q32sd

- Aktualnie, pacjenci, szukając w aptece preparatów przeznaczonych do leczenia blizn, mają do wyboru dwie grupy produktów - plastry silikonowe bez substancji aktywnych albo kremy czy żele, zawierające w swoim składzie między innymi heparynę sodową czy wyciąg z cebuli. Żele i kremy są jednak trudne w stosowaniu, ponieważ mogą brudzić ubranie i wymagają częstej aplikacji - mówią Wirtualnej Polsce badacze.

Wynalazek został opracowany pod kierunkiem prof. Małgorzaty Sznitowskiej z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej. Współtwórcami wynalazku są: dr Maria Żebrowska, dr Marzena Jamrógiewicz, dr hab. Krystyna Pieńkowska oraz mgr Marek Ruzikowski. Wiele pourazowych blizn wygląda bardzo nieestetycznie. Są twarde, czerwone i zgrubiałe, a dodatkowo wykraczają poza rozmiar pierwotnej rany. Stanowią tym samym nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ mogą powodować przykurcze, ograniczać ruch, wywoływać ból i świąd. Obecnie, oprócz żeli, kremów oraz plastrów silikonowych bez substancji aktywnych, stosuje się także zabiegi chirurgiczne, lasero- i radioterapię. Jednak żadna z tych metod nie jest w pełni skuteczna. Dlatego gdańscy naukowcy prowadzili badania nad nowym preparatem farmaceutycznym – specjalnym silikonowym opatrunkiem, który został niedawno opatentowany.

- Opatentowany wynalazek jest przykładem terapii skojarzonej, która według wielu lekarzy daje znacznie lepsze efekty niż monoterapia. Dodatkowo, w wynalazku zastosowano rozwiązania, które do tej pory były niespotykane w tej grupie produktów - zamiast wielkocząsteczkowej heparyny sodowej wykorzystano jej niskocząsteczkową pochodną, co zwiększa możliwość przenikania tej substancji do tkanek blizny, a zamiast płynnego wyciągu z cebuli o charakterystycznym zapachu wykorzystano wyciąg suchy, co poprawia miedzy innymi trwałość produktu– podkreśla dr Maria Żebrowska. Kiedy preparat pojawi się na rynku?

- Obecnie prowadzone są zaawansowane prace mające na celu komercjalizację wynalazku, trudno jest jednak w tej chwili mówić o konkretnych datach – stwierdzają badacze.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1q32sd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q32sd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj