Trwa ładowanie...

Gdańscy naukowcy znajdą nową metodę leczenia raka? Dostali na to prawie 20 mln zł

• Naukowcy z Politechniki Gdańskiej będą poszukiwać nowego leku na raka
• Prof. Bagiński: przymierzamy się do pracy na pięciu grupach związków
• W Polsce rocznie na choroby nowotworowe zapada ponad 144 tys. osób

Gdańscy naukowcy znajdą nową metodę leczenia raka? Dostali na to prawie 20 mln złŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d41eosq
d41eosq

- Proponujemy rozwijanie istniejących lub poszukiwanie nowych związków, które mogłyby być potencjalnymi lekami przeciwnowotworowymi. Nie chcemy stawiać na jedną kartę, dlatego przymierzamy się do pracy na pięciu grupach związków. Opracowaliśmy trzy drogi działania, które mają doprowadzić do zaburzenia funkcji telomerów - mówi prof. Maciej Bagiński.

Naukowcy z kilkunastu placówek badawczych otrzymali właśnie prawie 20 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu pt. "Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym zaburzające funkcje telomerów". W sumie w przedsięwzięcie zaangażowanych będzie czternaście zespołów - kilkadziesiąt osób.

Jak podkreśla profesor, naukowcy chcą uderzyć bezpośrednio w DNA, by zablokować dostęp białek telomerowych. Oprzemy się między innymi na związkach, które powstały na PG, a które mają specyficzny sposób wiązania do telomerowego DNA. Po drugie zamierzamy wykorzystać telomerazę (jeden z enzymów budujących DNA - przyp. red.), której aktywność jest zwiększona w komórkach nowotworowych. W tym przypadku będziemy posiłkować się modelowaniem komputerowym. Trzeci pomysł to jest zaburzanie oddziaływania białko - białko w obszarze telomerów. Tego ostatniego podejścia jeszcze nikt na świecie nie proponował - wylicza kierownik projektu.

Jak długo potrwa projekt? Wszystkie badania muszą zakończyć się w ciągu trzech lat. W tym czasie musi zostać złożony wniosek patentowy, bo samo przygotowanie leku i jego późniejsze dopuszczenie do obrotu zajmie więcej czasu. Jeżeli jednak wszystko pójdzie po myśli naukowców w Polsce powstanie nowy lek na nowotwory.

d41eosq

Im szybciej powstanie nowy lek tym lepiej. Bo statystyki zapadalności na choroby onkologiczne są zatrważające. W Polsce obecnie co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 144 tys. osób (ponad 72,5 tys. kobiet oraz prawie 72 tys. mężczyzn). Z powodu nowotworu umiera ponad 92 tys. Polaków (ponad 51 tys. mężczyzn i ponad 40 tys. kobiet). Zgodnie z analizami do 2025 roku w Polsce liczba nowych rozpoznań nowotworów u mężczyzn wzrośnie do 90 tys. rocznie, a u kobiet do 80 tys.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d41eosq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41eosq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj