#dziejesię 18:30 Muzeum II Wojny Światowej otwarte. "To zapis emocji i pamięci tysięcy Polaków"
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już dostępne dla zwiedzających. 2,5 tysiąca eksponatów, 240 stanowisk multimedialnych - to wszystko czeka na odwiedzających na niemal pięciu tysiącach metrów kwadratowych muzeum. - Ta wystawa to zapis emocji i pamięci tysięcy Polaków. Jest naszym dobrem ogólnonarodowym - mówił dziś podczas otwarcia dyrektor muzeum, prof. Paweł Machcewicz.
23.03.2017 | aktual.: 23.03.2017 20:31
Muzeum II Wojny Światowej mieści się w historycznym centrum Gdańska, przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1, w bardzo bliskim sąsiedztwie gdańskiego Muzeum Poczty Polskiej działającego w budynku, który 1 września 1939 r. był miejscem jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.
Zamiar utworzenia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił w 2007 r. ówczesny premier Donald Tusk. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Prace budowlane ruszyły w sierpniu 2012 r., a otwarcie placówki planowano na 1 września 2014 r. Prace opóźniły się jednak, wzrosły też koszty budowy. Pierwotnie na ten cel polski rząd zarezerwował 358 mln zł, z czasem suma ta została zwiększona do około 449 mln zł.
W ub.r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (zostało powołane przez resort kultury w grudniu 2015 r.). Dyrekcja MIIWŚ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyli decyzję ministerstwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd wstrzymał wykonanie decyzji resortu do czasu rozpoznania sprawy. Ministerstwo zaskarżyło tą decyzję WSA: skarga ma zostać rozpatrzona 5 kwietnia.